Shell přestává nakupovat ruskou ropu a stahuje se z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Společnost Shell v úterý přestala nakupovat ruskou ropu a uvedla, že postupně ukončí své angažmá ve všech ruských společnostech od ropy po zemní plyn v souvislosti s Ukrajinou, stala se tak jednou z prvních velkých západních ropných společností, která se Ruska zcela vzdala, informuje Yahoo a server Al Jazeera.

Ceny ropy se v pondělí vyšplhaly nad 139 dolarů za barel a dosáhly nejvyšší úrovně od července 2008, když Spojené státy a evropští spojenci začali zvažovat zákaz dovozu ruské ropy kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu.

Společnost Shell se také minulý týden omluvila za nákup ruské ropy poté, co uvedla, že se stáhne ze svých ruských aktivit, včetně závodu na zkapalněný zemní plyn Sachalin 2, v němž má 27,5% podíl a který provozuje Gazprom.

„Jsme si velmi dobře vědomi toho, že naše rozhodnutí z minulého týdne nakoupit náklad ruské ropy nebylo správné a omlouváme se za to,“ uvedl generální ředitel Ben van Beurden. Společnost Shell koupila náklad ruské ropy od švýcarského obchodníka Trafigura za rekordně nízkou cenu.

Britský konkurent BP minulý měsíc uvedl, že se vzdává svého 19,75% podílu v ruském ropném gigantu Rosněfť. Společnost rovněž plánuje ukončit svou účast na baltském plynovodu Nord Stream 2 spojujícím Rusko s Německem, který pomáhala financovat jako součást konsorcia, informuje Al Jazeera.

Zdroj: Finance Yahoo, Al Jazeera