Shell odepíše po odchodu z Ruska miliardy dolarů

Přidat na Seznam.cz

Společnost Shell oznámila, že odepíše 4 až 5 miliard dolarů z hodnoty svých aktiv poté, co se stáhne z Ruska po bezprecedentní invazi na Ukrajinu, informuje portál stanice CNBC a deník The Guardian.

Čtvrteční oznámení nabízí první pohled na potenciální finanční dopady odchodu z Ruska na západní ropné společnosti.

„Pro výsledky za první čtvrtletí roku 2022 se očekává, že dopady po zdanění ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv a dodatečných nákladů (např. odpisy pohledávek, očekávané úvěrové ztráty a nevýhodné smlouvy) související s aktivitami v Rusku budou činit 4 až 5 miliard dolarů (téměř 90 až 112 miliard Kč)“ uvedla společnost Shell ve čtvrtečním prohlášení.

„Očekává se, že tyto náklady budou identifikovány, a proto nebudou mít vliv na upravený zisk.“

Další podrobnosti o dopadu probíhajícího vývoje na Ukrajině budou uvedeny ve zprávě o výsledcích společnosti Shell za první čtvrtletí, která bude zveřejněna 5. května, uvedla společnost.

Společnost Shell byla nucena se 8. března omluvit za to, že dva týdny po ruské invazi nakoupila silně zlevněnou zásilku ruské ropy. Následně oznámila, že odstupuje od své angažovanosti ve všech ruských palivech.

Společnost uvedla, že již nebude nakupovat ruskou ropu a uzavře své čerpací stanice a omezí nákup leteckých pohonných hmot a maziv v Rusku. Společnost již dříve přislíbila, že opustí své společné podniky s ruským plynárenským gigantem Gazprom a s ním spojenými subjekty, informuje CNBC.

Zdroj: CNBC, The Guardian