Seznamovací aplikace pro homosexuály Grindr chce vstoupit na burzu

Přidat na Seznam.cz

Společnosti, které stojí za jinými mobilními seznamovacími aplikacemi, jako je Tinder, jsou již dlouho kótovány na burze. Grindr nyní následuje tento příklad a chce získat více než 380 milionů dolarů (okolo 9 miliard Kč), informuje deník Der Spiegel a deník Die Presse.

Grindr, oblíbená seznamovací platforma pro homosexuály, připravuje vstup na burzu. Americká společnost oznámila, že za tímto účelem spojila své síly se speciální akviziční společností.

Podle prohlášení má společnost hodnotu 2,1 miliardy dolarů (49,7 miliardy Kč) a očekává se, že z IPO získá 384 milionů dolarů (okolo 9 miliard Kč). Za tyto peníze chce Grindr „dále rozšiřovat možnosti, které nabízí LGBTQ+ komunitě“, vysvětlil generální ředitel společnosti Jeff Bonforte.

Tento start-up byl založen v roce 2009 a je průkopníkem v oblasti mobilních seznamovacích aplikací. Například Tinder existuje teprve od roku 2012.

Schválení stále probíhá

Grindr je podle vlastního přiznání ziskový. Sám sebe popisuje jako „největší sociální síť pro gaye, bisexuály, transsexuály a queer lidi na světě“. Grindr uvedl, že v loňském roce měl v průměru 10,8 milionu uživatelů měsíčně, z nichž většině je 35 let nebo méně.

Fúze Grindru s takzvanou účelovou akviziční společností (SPAC) podle prohlášení stále podléhá schválení regulačních orgánů a očekává se, že bude dokončena ve druhé polovině letošního roku. SPAC jsou založeny za účelem získání peněz od investorů a následného vstupu dosud neznámé společnosti na burzu.

Společnost Grindr dříve vlastnila čínská skupina Beijing Kunlun Tech. Ta v roce 2020 prodala aplikaci investorům pod tlakem amerických úřadů, které se obávaly, že by případné zneužití dat mohlo ohrozit národní bezpečnost. Aplikace Grindr zmizela z několika čínských obchodů s aplikacemi na začátku roku v rámci kampaně na odstranění, kterou údajně kvůli ochraně dat zahájil čínský internetový úřad, informuje Die Presse.

V prosinci loňského roku norské úřady uložily společnosti pokutu ve výši více než několika milionů eur za porušení ochrany osobních údajů. Společnost Grindr se proti tomu odvolala.

Zdroj: Der Spiegel, Die Presse