Šéf zkrachovalé kryptoburzy FTX: „Nechtěl jsem nikoho podvést. Prostě jsem to podělal“

Přidat na Seznam.cz

Sam Bankman-Fried (30), zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX prohlásil, že se nikdy nepokusil nikoho podvést. Připustil ale, že se jako výkonný ředitel dopustil několika fatálních chyb, uvádí CNN.

„Dal bych cokoli za to, abych mohl některé věci udělat znovu,“ řekl Bankman-Fried během virtuálního vystoupení na summitu DealBook, který pořádal deník New York Times v New Yorku. „To, co se stalo tento měsíc, mě šokovalo.“

Začátkem listopadu Bankman-Fried odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti FTX poté, co tato společnost a desítky přidružených společností vyhlásily bankrot v rámci jednoho z největších firemních zborcení v historii. Téměř přes noc se zákazníci po celém světě snažili získat zpět miliardy finančních prostředků, které si na platformě uložili.

Z boháče na „chudáka“

Osobní majetek Bankmana-Frieda v hodnotě několika miliard dolarů se vypařil. Podle CNN se z jednoho z nejbohatších mužů na světě stal někdo, kdo má na kontě zhruba 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,4 milionů korun.

Krach FTX vyvolal dominový efekt, který ovlivnil celé odvětví kryptoměn. Jednou z klíčových otázek kolem Bankmana-Frieda je to, zda FTX zpronevěřila prostředky zákazníků, když poskytla půjčky jeho hedgeovému fondu Alameda.

Chyba, nebo zpronevěra?

„Finanční prostředky jsem vědomě nespojil,“ řekl. „Podívejte, podělal jsem to. Byl jsem generálním ředitelem… měl jsem odpovědnost,“ dodal a přiznal, že v rámci podniků, na které dohlížel, chyběly podnikové kontroly a řízení rizik, což nový generální ředitel FTX ve vyjádření pro konkurzní soud označil za naprosté selhání.

Na otázku, zda se obává, že půjde do vězení. Bankman-Fried odpověděl: „Je spousta věcí, které mi teď dělají starosti. Snažím se co nejlépe soustředit na to, co mohu udělat pro to, abych byl užitečný. Nechám ty regulační a právní procesy proběhnout tak, jak proběhnou,“ uvedl podle serveru The Guardian.

Zdroje: CNN, The Guardian