Šéf pivovaru Carlsberg označil státní převzetí aktivit firmy v Rusku za krádež

Přidat na Seznam.cz

Nový generální ředitel pivovaru Carlsberg v úterý prohlásil, že přerušil veškeré vazby se svým ruským podnikem a odmítá uzavřít dohodu s ruskou vládou, která by umožnila, aby zabavení majetku vypadalo legitimně, uvedl portál Market Screener a portál stanice BBC.

Dánská skupina se od loňského roku snaží prodat svou dceřinou společnost Baltika v Rusku a následuje tak kroky mnoha dalších západních společností, které z Ruska odcházejí po invazi na Ukrajinu.

Poté, co společnost v červnu oznámila, že pro svůj podnik našla kupce, však ruský prezident Vladimir Putin následující měsíc nařídil dočasné zabavení podílu Carlsbergu v místním pivovaru.

„Není možné obejít skutečnost, že nám v Rusku ukradli náš byznys, a my jim nebudeme pomáhat, aby to vypadalo legitimně,“ řekl Jacob Aarup-Andersen, který v září převzal funkci generálního ředitele.

Carlsberg měl v Rusku osm pivovarů a asi 8 400 zaměstnanců a loni odepsal 9,9 miliardy dánských korun (skoro 33 miliard Kč) ze společnosti Baltika.

Aarup-Andersen uvedl, že z omezených interakcí s vedením společnosti Baltika a ruskými úřady od července se společnosti Carlsberg nepodařilo najít žádné přijatelné řešení.

„Nehodláme s ruskou vládou uzavřít transakci, která by je nějakým způsobem ospravedlnila k tomu, aby převzali náš podnik nezákonně,“ řekl v telefonátu s novináři po čtvrtletním prohlášení společnosti o výsledcích hospodaření.

Tento měsíc Carlsberg v odvetě ukončil licenční smlouvy pro své značky v Rusku, které společnosti Baltika umožňovaly vyrábět, uvádět na trh a prodávat v zemi výrobky Carlsberg.

„Až tyto licence vyprší s odkladem, nebudou už smět vyrábět žádné naše výrobky. Samozřejmě nemohu zaručit, že se tak stane, ale je to naše očekávání,“ řekl Aarup-Andersen.

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že federální vládní agentura pro správu majetku, bylo jmenováno dočasným správcem, který vykonává pravomoci vlastníka s výjimkou pravomocí nakládat s majetkem.

„Zavedení dočasné správy zároveň neznamená změnu vlastnické struktury,“ uvedla mediální služba ministerstva financí ve svém prohlášení.

Zdroj: marketscreener.com, bbc.com, redakčně upraveno