Šéf Apple Tim Cook je na překvapivé návštěvě Číny. Lobbuje za prodeje a setkal se s hráči populární hry

Přidat na Seznam.cz

Tim Cook, CEO technologického gigantu Apple, nečekaně navštívil Čínu. Podle BBC byl plný optimismu, nicméně čísla podle analytiků ukazují na klesající poptávku po iPhonech v této zemi. Pro Cooka se jedná již o druhou letošní cestu do Číny. V březnu prohlásil, že Apple má s Čínou, klíčovou výrobní základnou, „symbiotický“ vztah. Působení firmy v zemi však komplikuje covid a napětí mezi USA a Čínou.

Součástí návštěvy bylo i město Čcheng-tu, kde se setkal s hráči populární online bojové hry Honour of Kings. Tato hra je nyní „globálním fenoménem v App Store“, řekl podle CNBC. Doufal, že čínští vývojáři by mohli tento úspěch zopakovat se softwarem pro novou soupravu pro rozšířenou realitu Apple Vision Pro, která bude rovněž využívat čínského výrobce, uvedl.

Letos uplyne třetí desetiletí působení společnosti Apple v Číně. Cook, který je šéfem Apple od roku 2011, je považován za strůjce toho, že Apple začal využívat čínskou výrobu. Tento vztah měl ale v posledních letech plusy, ale i dost mínusů. Výrobu v Číně zasáhla několikrát covidová omezení a geopolitické napětí s USA zvýšilo obavy o dodavatelský řetězec. V poslední době se společnost snaží zvýšit výrobu v Indii.

Podle analytiků se prodeje nejnovějšího iPhonu nevyrovnaly předchozím modelům. Na vině je klesající poptávka v Číně a sílící konkurence ze strany konkurentů. Přísné americké kontroly vývozu vyspělých technologií ztížily čínským firmám, jako je Huawei, výrobu modelů, které se mohou vyrovnat iPhonu. Srpnové uvedení vyprodaného telefonu Huawei Mate 60 Pro, který obsahoval pokročilé čipy čínské výroby, však naznačilo, že soupeři je dohánějí.

Společnost Huawei byla kdysi největším výrobcem chytrých telefonů v Číně a největším vyzyvatelem společnosti Apple, než ji americké sankce odřízly od klíčových technologií, které potřebovala ke konkurenci a způsobily, že se propadla na šesté místo. Ještě v pondělí však analytici Jefferies zveřejnili zprávu, podle níž se Huawei stal v Číně výrobcem chytrých telefonů číslo 1 a předstihl tak Apple.

Zdroj: BBC, CNBC