Saúdská Arábie spouští novou národní leteckou společnost

Přidat na Seznam.cz

Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v neděli oficiálně oznámil vytvoření nové národní letecké společnosti Riyadh Air, jejímž generálním ředitelem se stal veterán v oboru Tony Douglas. Království se tak snaží konkurovat regionálním dopravním a cestovním centrům, uvedla televizní stanice CNBC a deník The Washington Post.

Riyadh Air bude do roku 2030 létat do více než 100 destinací po celém světě, přičemž využije polohy království mezi Asií, Afrikou a Evropou, uvedla státní tisková agentura SPA.

Očekává se, že nová letecká společnost přispěje k růstu saúdskoarabského HDP mimo ropný sektor částkou 20 miliard dolarů (444,2 miliardy Kč) a vytvoří více než 200 000 pracovních míst, a to jak přímo, tak nepřímo, uvedla tisková agentura.

Oznámení může vést k tvrdšímu boji o cestující, kdy se cestovní ruch vzpamatovává z pandemie, utkají se Riyadh Air s giganty Emirates, Qatar Airways a Turkish Airlines.

Společnost Riyadh Air je plně vlastněna saúdskoarabským státním investičním fondem (Public Investment Fund – PIF), který disponuje aktivy v hodnotě více než 600 miliard dolarů a je hlavním motorem snahy království o diverzifikaci ekonomiky a odklon od ropy.

V říjnu Saúdská Arábie vedla pokročilá jednání o objednávce téměř 40 letadel A350 od společnosti Airbus.
Americký Boeing také rovněž se uchází o podíl na expanzi království v oblasti dopravy.

Šéf státní společnosti Saudi Arabian Airlines (Saudia) řekl, že jedná s Boeingem a Airbusem o zakázkách pro sebe i pro plánovaného nového dopravce.

Zdroj: cnbc.com, washingtonpost.com