Samsung měl nejslabší výsledky za 14 let. Provozní zisk klesl o 95 %

Přidat na Seznam.cz

Společnost Samsung Electronics ve čtvrtek oznámila nejnižší čtvrtletní zisk za posledních 14 let. Důvodem jsou podle společnosti zpomalující se výdaje spotřebitelů na elektronická zařízení a paměťové čipy. Analytici předpokládají, že druhé čtvrtletí roku by mohlo přinést další zhoršení výsledků a první finanční ztrátu od roku 2008, uvedl portál televize CNBC a webový portál The National News.

Jihokorejská společnost, která je jedním z největších světových výrobců paměťových čipů a chytrých telefonů uvedla, že její provozní zisk v prvním čtvrtletí roku 2023 meziročně klesl o 95 % na necelých 480 milionů dolarů. Čistý zisk se snížil o 86,1 %, zatímco tržby klesly o 18 %, což jsou nejhorší čtvrtletní výsledky za posledních 14 let. Na burze v Soulu klesly akcie společnosti Samsung o 0,3 %.

Představitelé společnosti vysvětlili, že „celkové spotřebitelské výdaje poklesly v důsledku nejistého globálního makroekonomického prostředí“. Dále poukázali na slábnoucí poptávku po paměťových médiích a jejich klesající ceny (tyto produkty generují přibližně polovinu zisku společnosti). V této souvislosti vykázala společnost poprvé od roku 2009 provozní ztrátu. Samsung nicméně doufá, že se poptávka po paměťových čipech ve druhé polovině roku 2023 zotaví.

Samsung Electronics je největší společností skupiny Samsung. V prvním čtvrtletí letošního roku již potřetí za sebou snížila marže s cílem zlepšit konkurenceschopnost na trhu, což však nepřineslo zlepšení finančních výsledků. V posledním čtvrtletí loňského roku došlo k 70% poklesu provozního zisku.
Korejští výrobci médií a paměťových čipů v čele se společností Samsung v posledních letech zaznamenali rekordní zisky díky rostoucím cenám výrobků. Globální hospodářský pokles však tento trend změnil. I v době pandemie poptávka rostla, zákazníci ve velkém nakupovali nové počítače a chytré telefony, což současně zvyšovalo výrobu paměťových čipů. Poptávka se však rychle snížila, když byla zrušena pandemická omezení a spotřebitelé po celém světě začali čelit vysoké inflaci a rostoucím úrokovým sazbám.

Společnost Samsung se rozhodla snížit výrobu paměťových čipů, aby se vyrovnala s nadměrnou nabídkou. To je výrazný rozdíl v politice společnosti, která dříve prováděla pouze drobné úpravy objemu výroby. K podobným krokům se rozhodli i konkurenti SK Hynix z Jižní Koreje a Micron Technology z USA.

Prodej nových chytrých telefonů Galaxy 23 pomohl společnosti Samsung kompenzovat slabé finanční výsledky v oblasti mediálních a paměťových čipů. Analytici však očekávají, že 2. čtvrtletí 2023 by mohlo společnosti přinést první finanční ztrátu od roku 2008.

Zdroj: cnbc.com, thenationalnews.com, redakce