Rusové začali po válce na Ukrajině ve velkém odcházet do nedalekého Srbska. Otevírají tam bary, restaurace a zakládají IT firmy

Přidat na Seznam.cz

Podle srbské agentury APR bylo do konce roku 2023 v Srbsku zaregistrováno přibližně 9 000 nových ruských podniků, přičemž tento počet by měl v roce 2024 ještě vzrůst. Údaje odrážejí zájem ruské komunity zapustit v Srbsku své kořeny. Statistiky ukazují, že v posledních 2 letech odešlo do Srbska zhruba 370 000 Rusů, píše server The Moscow Times.

V prvních měsících po invazi měli nově příchozí Rusové tendenci otevírat restaurace, bary a kosmetické salony. Podle průzkumu Centra pro evropskou politiku (CEP) byly některé z nich jakýmsi stínovými podniky. Rusům šlo totiž hlavně o to, aby od srbského státu získali povolení k dočasnému pobytu. Díky tomu mohou po dalších třech letech požádat o pas.

Koncem roku 2023 však Rusové v Bělehradě a Novém Sadu častěji otevírali mateřské školy, internetové obchody, výrobní zařízení, realitní společnosti a co-workingové prostory. V čele nárůstu jsou také IT specialisté, vývoj softwaru, právní poradenství a podnikatelské poradenství, kteří využívají výhod poskytovaných srbskými úřady.

Maria, která před odchodem ze země v březnu 2022 pracovala jako květinářka v Moskvě, založila před dvěma měsíci v Bělehradě službu na doručování květin ciao.flowers.

„Rozhodla jsem se založit vlastní firmu, když jsem si uvědomila, že v Bělehradě nemohu najít květinářství, kde bych si ráda koupila květiny,“ řekla deníku The Moscow Times. „Chtěla jsem něco moderního, módního, s pěknými kompozicemi a dobrým vkusem.“

Rusko-srbské vztahy vzkvétají

Prudký nárůst podniků vlastněných emigranty posiluje rostoucí hospodářské vazby mezi Ruskem a Srbskem. Na rozdíl od západních zemí, které Rusům ztěžují podnikání, natož překročení svých hranic, Srbsko odolává tlaku, aby se připojilo k sankcím vůči Moskvě a přerušilo své dlouholeté přátelské vazby s touto zemí.

Společnost Air Serbia provozuje denně lety mezi Bělehradem a Moskvou a Petrohradem, což umožňuje oportunistickým podnikatelům cestovat tam a zpět. Premiérka Ana Brnabičová přivítala tisíce ruských IT odborníků a uvedla, že nově příchozí mohou pomoci přeměnit Srbsko v technologické centrum.

Ruské dodavatelské řetězce v Srbsku se i proto v poslední době rozrostly. Současně se podle zpráv z Ruska na moskevských pultech stále častěji objevuje tradiční srbská pálenka rakija, píše server Euroactiv.

Ruské podniky, jako jsou nehtové salony nebo kavárenský řetězec Koffilin, které se potýkají s nedostatkem materiálu, volí dovoz dražších ruských surovin namísto toho, aby je odebíraly od místních dodavatelů nebo od čínských alternativ, což dále posiluje rusko-srbské dodavatelské řetězce.

Byznys se točí kolem zemního plynu i fotbalu

Srbsko je také velmi závislé na ruském plynu. Prosincová zpráva agentury APR ukázala, že ropná společnost Nafta Industrija Srbije (NIS), kterou spoluvlastní Rusko, byla v roce 2022 nejziskovější společností v Srbsku. Většinový podíl (51 %) ve společnosti získal v roce 2008 ruský plynárenský gigant Gazprom. Gazprom rovněž podporuje hlavní bělehradský fotbalový tým.

Zdroj: Euroactiv, The Moscow Times