Ruský rubl klesl na 12měsíční minimum vůči dolaru

Přidat na Seznam.cz

Poprvé od 15. dubna 2022 ruský rubl během obchodování na největší ruské burze klesl vůči dolaru na kurz 81 rublů. Euro bylo oceněno na 87,0954 rublu, uvedl webový portál Yahoo a deník The Wall Street Journal.

Pokles ruské měnyse připisuje prodeji podílu společnosti Shell v projektu rozvoje ropného a plynového pole Sachalin-2 a následnému schválení převodu příjmů z prodeje do zahraničí. V předválečných dobách by ruský devizový trh takový odliv sotva zaznamenal, protože jeho denní obrat byl pětkrát vyšší.

Od té doby z něj však mezinárodní sankce udělaly „zapadákov“, který je odříznutý od globálního finančního systému a s vysychající likviditou.

Jak nedávno informovala ruská média, ropný gigant Shell se možná bude moci stáhnout z ruského projektu Sachalin-2 a přitom si ponechat část svých peněz. Leonid Mikhelson, generální ředitel ruské společnosti Novatek, si zajistil souhlas ruského diktátora Vladimira Putina s tím, že ropnému gigantu zaplatí za jeho podíl v projektu 95 miliard rublů (1,2 miliardy dolarů).

Loni v září se objevily informace, že společnost Shell odchází z velkého ruského projektu Sachalin-2 s prázdnýma rukama, protože energetický gigant odmítl koupit podíl v novém provozovateli projektu Sachalin-2. Společnost Shell se rozhodla, že bude v projektu pokračovat.

Zdroj: news.yahoo.com, wsj.com