Ruský energetický gigant Gazprom zaznamenal velký pokles zisku

Přidat na Seznam.cz

Ruský energetický gigant Gazprom, jehož vývoz plynu se v důsledku konfliktu na Ukrajině prudce snížil, v úterý uvedl, že jeho čistý zisk v loňském roce klesl o 41 % v důsledku zvýšení daní, uvedl deník The Moscow Times a deník Barrons.

Společnost vykázala za rok 2022 zisk ve výši 1,2 bilionu rublů (zhruba 336 miliard korun), což je méně než 2,1 bilionu rublů v předchozím roce.

V prohlášení, které přinesly ruské tiskové agentury, skupina uvedla, že „ziskovost byla ovlivněna zvýšením daňových plateb ve druhé polovině roku“. Představenstvo uvedlo, že společnost by měla pozastavit výplatu dividend, uvádí se v prohlášení.

Na státní společnost, v jejímž čele stojí Alexej Miller, blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina, silně dopadly západní sankce. Fórum zemí vyvážejících plyn v květnu oznámilo, že evropský dovoz zemního plynu z Ruska potrubím se v roce 2022 snížil o 55 %.

Vzhledem k tomu, že většina evropského trhu je mimo dosah, kromě zkapalněného zemního plynu, který Evropa stále nakupuje, se Gazprom snaží orientovat na Asii. Čína se stala klíčovým ekonomickým partnerem Ruska poté, co Západ zavedl sérii bezprecedentních sankcí, aby Moskvu potrestal za její loňskou vojenskou intervenci na Ukrajině.

V březnu Gazprom uvedl, že dosáhl denního rekordu v objemu plynu dodávaného do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře. Dodávky prostřednictvím tohoto plynovodu dosáhly v loňském roce rovněž historického maxima v celkové výši 15,5 miliardy metrů krychlových.

Přeorientování vývozu plynu je zdlouhavý proces, který zahrnuje budování nákladné infrastruktury. Gazprom předpokládá, že plynovod Síla Sibiře 2 se začne stavět v roce 2024.

Gazprom, který zaměstnává přibližně půl milionu lidí a disponuje největšími zásobami plynu na světě, je jedním z klíčových motorů ruského růstu.

Zdroj: barrons.com, themoscowtimes.com, redakčně upraveno