Rusko zpřísňuje pravidla pro odchod zahraničních podniků
Ruské úřady vypracovaly desetibodový seznam požadavků, které by mohly zkomplikovat odchod zahraničních podniků z Ruska a jejich případný návrat do Ruska, uvedl v pátek ruský ekonomický deník Vedomosti.
Podle rozhodnutí ruské komise pro zahraniční investice ze 7. července, které citoval deník Vedomosti, nesmí být v případě, že společnost vlastní fyzická nebo mateřská osoba ze seznamu „nepřátelských“ zemí Ruska, výnosy z jejího prodeje ruským vlastníkům převedeny do zahraničí.
Na seznamu „nepřátelských“ zemí jsou především západní země, které na Rusko uvalily sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Zahraniční společnosti také nesmějí při prodeji svých ruských aktiv po dobu dvou a více let zahrnovat opce na zpětný odkup, uvedl deníkk.
Společnosti s již zavedenými opcemi na zpětný odkup by musely zaplatit tržní cenu a zohlednit „ekonomické výhody“ pro současné ruské vlastníky, pokud se rozhodnou vrátit na trh.
Zahraniční společnosti musí „pochopit, co ztrácejí“, když se z Ruska stahují, citovaly Vedomosti anonymní zdroj blízký vládě.
Další pravidlo komise požaduje, aby noví vlastníci do roka umístili na ruskou burzu až 20 % zakoupených aktiv a do tří let kótování dokončili, uvedl deník The Moscow Times. Mnohé z uvedených požadavků již platí. Kreml v pátek označil svá pravidla pro odchod zahraničních společností z burzy za „odvetná opatření“.
Od prosince Rusko nutí zahraniční společnosti, aby prodávaly svá aktiva ruským kupcům s 50% slevou, a účtuje jim výstupní poplatek ve výši nejméně 10 % hodnoty transakce.
Koncem března Moskva revidovala pravidla a zavedla přímý odvod do státní pokladny, čímž vystavila zahraniční společnosti kritice, že jejich odchod z trhu pomůže financovat ruské válečné úsilí.
Vladimir Putin podepsal důvěrný dekret, který dává ruské vládě přednostní právo kupovat západní aktiva za příznivé ceny, aby je mohla se ziskem prodat.
Tento krok byl považován za další snahu zkomplikovat odchod západních společností z trhu. Kreml rovněž diskutuje o „drakoničtějších“ znárodňovacích opatřeních, aby potrestal Spojené státy a evropské země, které zabavily ruská aktiva v zahraničí.
Stovky převážně západních společností po zahájení invaze Moskvy na Ukrajinu v únoru 2022 buď zcela opustily, nebo omezily své aktivity v Rusku.
Zdroj: themoscowtimes.com, vedomosti.ru