Rusko znárodní aktiva společností opouštějících zemi

Přidat na Seznam.cz

Ruská vládnoucí strana Jednotné Rusko ve středu oznámila, že vládní komise schválila první krok ke znárodnění majetku zahraničních firem, které opustí zemi v důsledku hospodářských sankcí kvůli Ukrajině, informuje server Inquirer a server Market Watch.

Jednotné Rusko v prohlášení v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram dodalo, že komise pro zákonodárnou činnost podpořila návrh zákona, který umožňuje, aby firmy, které z více než 25 % vlastní cizinci z „nepřátelských států“, byly dány do správy.

„Tím se zabrání bankrotům a zachrání se pracovní místa,“ uvedla organizace.

Kroky firem, které Rusko za jeho invazi na Ukrajinu odsoudily, se značně liší. Třeba některé firmy, jako například americká automobilka Ford, dočasně uzavřely své továrny, ale jiné, jako například britská energetická společnost BP slíbily, že ze země odejdou.

Jednotné Rusko uvedlo, že podle navrhovaného zákona by společnosti, které oznámily odchod z Ruska, mohly odmítnout přechod do nucené správy, pokud do pěti dnů obnoví činnost nebo prodají akcie za předpokladu, že podnik a zaměstnanci zůstanou zachováni, informuje Inquirer.

V opačném případě by soud jmenoval dočasnou správu na dobu tří měsíců, poté by byly akcie nové organizace dány do dražby a stará organizace by byla zlikvidována.

Zdroj: Inquirer, Market Watch