Ruské továrny čelí rekordnímu nedostatku pracovních sil

Přidat na Seznam.cz

Nedostatek průmyslových dělníků v Rusku dosáhl minulý měsíc nového maxima, uvedl ve čtvrtek zpravodajský web RBC a deník The Moscow Times s odvoláním na průzkum Institutu pro hospodářskou politiku Jegora Gajdara.

Průzkum zjistil, že 42 % ruských průmyslových podniků se v červenci potýkalo s nedostatkem pracovníků, čímž překonalo dubnový rekordní nedostatek ve výši 35 %, jak vyplývá ze stejného průzkumu provedeného mezi přibližně 1 000 podniky.

Deník RBC poznamenal, že podíl podniků, které plánují přijímat zaměstnance, vzrostl od září 2022, kdy prezident Vladimir Putin zahájil mobilizační kampaň s cílem nahradit nedostatek vojenských sil na Ukrajině.

„V kontextu rekordního nedostatku zaměstnanců plány na nábor zaměstnanců ukazují rostoucí snahu podniků překonat nedostatek zaměstnanců,“ uvádí Gajdarův institut.

„Tyto plány však téměř jistě neodrážejí skutečný rozsah (náborových potřeb) podniků, které jsou nuceny se vypořádat s omezenými možnostmi ruského trhu práce,“ dodává institut.

Pouze 2 % dotazovaných podniků uvedlo, že mají nadbytek zaměstnanců, přičemž deník RBC poznamenal, že výrazný poměr nedostatku a přebytku pracovníků představuje nejširší rozpětí za posledních 28 let.

Podle dubnového průzkumu ruské centrální banky dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2023 nedostatek pracovníků v Rusku nejvyšší úrovně od počátku záznamů v roce 1998. Nejpalčivější nedostatek pracovníků byl podle průzkumu centrální banky zaznamenán ve zpracovatelském průmyslu, průmyslu, těžbě a dopravě.

Zdroj: themoscowtimes.com, rbc.ru, redakčně upraveno