Ruské aerolinky přišly v zahraničí téměř o 80 letadel

Přidat na Seznam.cz

K dnešnímu dni bylo ruským leteckým společnostem v zahraničí zabaveno téměř 80 letadel. Uvedl to v úterý ruský ministr dopravy Vitalij Seveljev, informuje deník The Tribune a deník News.

Ruským leteckým společnostem bylo doposud v zahraničí zabaveno téměř 80 letadel. Uvedl to v úterý ruský ministr dopravy Vitalij Seveljev. Důvodem jsou sankce, které západní státy uvalily na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu koncem února.

Sankce, které se dotkly i leteckého sektoru, zablokovaly dodávky nových letadel, náhradních dílů a služeb ruským leteckým společnostem. Současně si od zahraničních leasingových společností pronajalo v Rusku celkem 515 letadel. „Přišli jsme o 78 letadel,“ řekl Saveljev a dodal, že tyto stroje byly zabaveny v zahraničí a do Ruska se nevrátí.

Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny podepsal zákon, který umožňuje ruským leteckým společnostem registrovat letadla pronajatá od zahraničních firem jako vlastní majetek. Ruské společnosti však nejsou příliš nadšené, protože se obávají ohrožení vztahů se zahraničními partnery.

Rusko mělo v době sankcí celkem 1 367 letadel, z nichž téměř 800 bylo následně registrováno v tuzemsku, uvedl Saveljev. Neupřesnil však, kolik z těchto strojů bylo pronajato od zahraničních leasingových společností, informuje The Tribune.

Téměř všechny Boeingy a Airbusy používané ruskými leteckými společnostmi byly registrovány v Irsku a na Bermudách. Před týdnem však úřady na Bermudách i v Irsku pozastavily certifikaci všech letadel provozovaných ruskými leteckými společnostmi.

Zdroj: The Tribune, News