Ruská ekonomika navzdory sankcím roste rychleji, než se čekalo

Přidat na Seznam.cz

Navzdory sankcím a slabému rublu ruská ekonomika na jaře silně rostla. Odborníci v tom vidí zejména jeden důvod. Problémem je ale také nedostatek pracovních sil, uvedl deník Spiegel a webový portál Finanzen.

Ruská ekonomika na jaře rostla výrazněji, než se očekávalo. Jak oznámil státní statistický úřad, hrubý domácí produkt (HDP) se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 4,9 procenta oproti předchozímu roku. Ekonomové očekávali průměrný růst o 3,9 procenta. Předtím ruská ekonomika meziročně klesala čtyři čtvrtletí v řadě.

Růst je podporován především vládními výdaji. Rozšířeny byly výdaje na válku proti Ukrajině. To podporuje průmyslovou výrobu. Soukromou spotřebu podporují zvýšené sociální dávky a vyšší mzdy. Efekt západních sankcí by tak mohl být zmírněn.

„Hrubý domácí produkt by se mohl vrátit na předválečnou úroveň do poloviny příštího roku,“ uvedla Natalia Lavrova, hlavní ekonomka finanční skupiny BCS. V roce 2023 předpovídá růst o dvě procenta. Pozorovatelé však vidí nebezpečí pro ekonomiku ve zhoršujícím se nedostatku pracovních sil, pokud prezident Vladimir Putin povolá ještě více vojáků.

Navíc zahraniční obchod zpomaluje hospodářský rozvoj. Rubl klesl vůči dolaru a euru na nejnižší úroveň od března 2022. Prezidentka centrální banky Elvira Nabiullina viní ze slabosti rublu především zhoršení podmínek zahraničního obchodu. Cenový strop na ropu, který zavedly západní průmyslové země, vedl k pokračujícímu poklesu příjmů z vývozu. To zatěžuje obchodní bilanci.

Zdroj: spiegel.de, finanzen.net, redakčně upraveno