Ruská automobilka AvtoVAZ má nedostatek pracovníků. Požádala o pracovní sílu z věznic

Přidat na Seznam.cz

Přední ruská automobilka Avtovaz požádala regionální vězeňskou službu, aby jí pomohla vyřešit nedostatek pracovních sil pomocí lidí odsouzených k nuceným pracím, protože se snaží splnit zvýšené výrobní cíle, uvedl portál Market Screener a webový portál Globe Echo.

Míra nezaměstnanosti v Rusku v dubnu klesla na rekordně nízkou úroveň 3,3 %, což poukazuje na nedostatek pracovních sil, který brzdí hospodářský růst. Při částečné mobilizaci vojáků v září byly do armády povolány statisíce převážně mladých mužů v produktivním věku, zatímco další uprchli ze země, aby se vyhnuli odvodu.

Samarská oblastní pobočka ruské federální vězeňské služby FSIN uvedla, že se setkala s firmou Avtovaz, která chce od září zvýšit tempo a objem výroby o 28 % a od ledna o 40 %.

Společnost Avtovaz se k tomu odmítla vyjádřit. Samarský FSIN neupřesnil úroveň, z níž vychází cíle Avtovazu v oblasti růstu produkce. Továrny v celém Rusku loni dohromady vyrobily pouze 450 000 automobilů, což je nejhorší výsledek tohoto odvětví od rozpadu Sovětského svazu.

Několik západních výrobců se stáhlo ze země, včetně bývalého majoritního akcionáře Avtovazu Renault.

„V této souvislosti a také s ohledem na mimořádně napjatou situaci na trhu práce v Togliatti a v Samarské oblasti požádal zástupce závodu vedení (vězeňské služby) o podporu a pomoc při výběru zaměstnanců pro podnik z odsouzených k nuceným pracím,“ uvedla vězeňská služba.

Avtovaz se již v letošním roce potýkal také s nedostatkem součástek.

Zdroj: marketscreener.com, globeecho.com