Rozmach umělé inteligence posouvá výrobce čipů přes hodnotu 1 bilionu dolarů

Přidat na Seznam.cz

Mikročipy se již dlouho prodávají jako rohlíky a nyní se díky humbuku kolem ChatGPT daří výrobcům ještě lépe. Ceny akcií na burze rostou, uvedla stanice BBC.

Každý, kdo si v říjnu 2022 koupil akcie výrobce čipů Nvidia, vydělal balík. Od té doby se hodnota akcií této americké společnosti zčtyřnásobila. V úterý hodnota společnosti dokonce poprvé překročila psychologicky významnou hranici jednoho bilionu dolarů. Hlavním důvodem tohoto rozmachu je rostoucí celosvětová poptávka po čipech. K tomu přispívá i nedávný humbuk kolem umělé inteligence (AI).

Nvidia je první čipovou společností, která se dostala do exkluzivního kola ultrahodnotných firem: dalšími americkými korporacemi s tržní kapitalizací vyšší než jeden bilion dolarů jsou internetový obchod Amazon, dodavatel iPhonů Apple, softwarová skupina Microsoft a mateřská společnost Googlu Alphabet, uvedl portál The Verge.

Nový izraelský superpočítač

Společnost Nvidia minulý týden zveřejnila optimistický výhled, na který řada analytiků reagovala zvýšením svých prognóz. Další vítr do plachet jim dodalo oznámení společnosti, že v Izraeli postaví jeden z nejrychlejších superpočítačů na světě pro aplikace umělé inteligence. „Israel-1“ dosáhne výpočetního výkonu až osm exaflopů. Jeden exaflop odpovídá bilionu, to je jednička s 18 nulami výpočtů za sekundu. „Generativní umělá inteligence je dnes všude,“ řekl Gilad Shainer, výkonný ředitel společnosti Nvidia.

Generativní umělá inteligence, jako je ChatGPT, dokáže simulovat lidskou interakci a vytvářet texty, obrázky nebo videa na základě několika klíčových slov. To vyžaduje velký výpočetní výkon. Grafické čipy jsou pro to obzvláště vhodné, protože jsou navrženy tak, aby prováděly mnoho výpočtů paralelně.

Od začátku roku již akcie společnosti Nvidia posílily o téměř 180 %, což je více než čtyřikrát více než Philadelphia Semiconductor Index. Jen v první polovině roku 2001 stoupaly akcie Nvidie ještě strměji. Investoři v úterý přikoupili také akcie konkurentů AMD, Marvell a Intel. Tyto akcie si v předobchodní fázi připsaly zhruba po třech procentech.

Zdroj: bbc.com, theverge.com, cyprus-mail.com, redakce