Rozmach umělé inteligence loni zvýšil zisky společnosti NVIDIA o 580 %

Přidat na Seznam.cz

Loňský rok byl pro umělou inteligenci přelomový a žádná společnost z tohoto trendu netěžila tolik jako výrobce čipů NVIDIA. Podle zveřejněných výsledků vzrostl zisk společnosti NVIDIA za tři měsíce do 28. ledna na téměř 12,3 miliardy dolarů – oproti 1,4 miliardy dolarů v předchozím čtvrtletí, což představuje meziroční nárůst o 769 % a ještě větší růst, než očekávali analytici Wall Street. Tento výsledek pomohl zvýšit celoroční zisk společnosti o více než 580 % oproti předchozímu roku.

Společnost NVIDIA má zásadní význam pro rozvíjející se oblast umělé inteligence. Americký výrobce čipů je bezkonkurenční ve výrobě procesorů, které pohánějí systémy umělé inteligence, včetně generativní umělé inteligence, což je nová technologie, která dokáže vytvářet text, obrázky a další média, píše CNN.

NVIDIA také ve čtvrtém čtvrtletí vykázala 265% meziroční nárůst tržeb, což rovněž překonalo odhady analytiků, protože společnost se nadále veze na vlně masivních investic do umělé inteligence.

Tržby z hlavní činnosti společnosti v oblasti datových center vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 409 % na rekordních 18,4 miliardy dolarů, a to díky partnerství s giganty v oblasti infrastruktury, jako jsou společnosti Google, Amazon a Cisco.

Ale prudký růst ceny akcií společnosti v posledním roce – akcie vzrostly v roce 2023 o přibližně 230 % – znamená, že NVIDIA je nyní velmi důležitá i pro širší trh. NVIDIA byla v roce 2023 nejvýkonnější akcií v indexu S&P 500. Akcie NVIDIA po středeční zprávě vyskočily v průběhu odpoledního obchodování o téměř 7 %.

Někteří akcionáři se však obávají, že masivní růst nemůže trvat věčně. A omezení, která USA zavedly v loňském roce na vývoz pokročilých čipů s umělou inteligencí do Číny a která se dotkla produktů, jako jsou čipy H800 a A800 společnosti NVIDIA, hrozí, že přiškrtí přístup na obrovský a rychle rostoucí trh. Společnost přiznala, že prodej datových center do Číny v lednovém čtvrtletí kvůli omezením výrazně poklesl. Vedení společnosti NVIDIA uvedlo, že společnost již začala do Číny dodávat alternativní čipy, které omezení neporušují.

Navzdory nervozitě z Číny se ostatní lidé na Wall Street domnívají, že společnost má stále dostatek prostoru k rozletu. NVIDIA prozatím tvrdí, že poptávka po jejích pokročilých čipech AI nadále převyšuje nabídku.

Zdroj CNN.