Renault sníží podíl v Nissanu ze 43 % na 15 %

Přidat na Seznam.cz

Francouzská automobilka Renault sníží svůj podíl v partnerské společnosti Nissan ze 43 % na 15 %. Tento krok je součástí dohody o obnovení rovnováhy mezi oběma firmami, uvedl webový portál Mint a zpravodajský portál Euronews.

Patnáctiprocentní podíl bude stejně velký jako podíl Nissanu ve francouzském protějšku. Skupina Renault v současnosti drží 43% podíl ve společnosti Nissan. Místo okamžitého prodeje převede 28,4 % akcií Nissanu, které vlastní, do francouzského fondu. Důvodem je skutečnost, že současná tržní hodnota je nižší, než hodnota zapsaná v účetnictví společnosti Renault.

Rozhodnutí snížit podíl Renaultu v Nissanu prý řeší dlouhodobý zdroj třecích ploch mezi oběma společnostmi. Má také pomoci udržet konkurenceschopnost v odvětví, které přechází na elektrifikaci a automatizaci.

Japonský Nissan rovněž uvedl, že bude investovat do nové společnosti Ampere, která se zabývá výrobou elektrických vozidel Renault. Velikost podílu však zatím nebyla zveřejněna. Automobilka uvedla, že nová dohoda „posílí vazby aliance a maximalizuje tvorbu hodnot pro všechny zúčastněné strany“.

Renault v listopadu loňského roku uvedl, že rozdělí své aktivity na dva podniky. Oznámil svůj nový podnik Ampere a samostatnou dceřinou společnost pro benzínové, dieselové a hybridní vozy, která se spojí s čínskou společností Geely.

Nissan i Renault jsou ve společné alianci již více než dvě desetiletí. Aliance poprvé vznikla v roce 1999, kdy Renault zachránil Nissan z finanční tísně.

V roce 2016 Nissan převzal 34% podíl ve svém japonském rivalovi, který se potýká s problémy – Mitsubishi Motors. Spojení však destabilizovalo zatčení šéfa Nissanu Carlose Ghosna v roce 2018.

Obě tyto automobilky jsou mezi sebou v neustálých třenicích, zejména poté, co se Nissan stal mnohem ziskovějším než Renault. Podle analytiků je dohoda aktem obnovení rovnováhy, který má posílit důvěru mezi Nissanem a Renaultem.

Zdroj: livemint.com, euronews.com