Rakouský průmysl vidí budoucnost černě. Firmy se obávají budoucnosti a začínají se přesouvat do zahraničí

Přidat na Seznam.cz

Rakouská Hospodářská komora si u poradenské firmy Deloitte nechala zpracovat průzkum, jak vidí svou budoucnost tamní průmysl. V období od poloviny do konce ledna bylo dotazováno něco přes 500 podniků a výsledky experty zaskočily. Podle listu Der Standard totiž atraktivita rakouského podnikatelského prostředí prudce klesá.

Průzkumu se zúčastnily velké i malé podniky z velmi odlišných odvětví, například z kovoprůmyslu, elektrotechnického a elektronického průmyslu, ale také z automobilového a papírenského průmyslu.

Výsledky ukázaly, že podnikatelské prostředí je v Rakousku momentálně poměrně negativní. Řada podniků začíná své výroby přesouvá jinam. Tamní firmy bojují s vysokými náklady – zejména mzdami i drahými energiemi.

Až 90 procent dotázaných rakouských podnikatelů uvedlo, že atraktivita zdejší lokality klesá – 52 procent z nich říká, že tento pokles je výrazný. Dále je třeba uvést, že asi 41 procent společností uvádí, že již přesunuly části svého podnikání do zahraničí.

Tvrdá data z Rakouska ale tak záporné výsledky ještě nepřináší. Tamní průmysl dnes vyrábí o pětinu více než v roce 2015 a Rakousko patří k zemím, v nichž podíl průmyslu na celkové produkci ekonomiky zůstává v posledních desetiletích relativně stabilní. Podnikatelské nálady však mohou tyto trendy v dalších letech změnit.

Zdroj: Der Standard