Rakouské skiareály čeká pochmurná budoucnost. Většina Rakušanů nelyžuje, zájem nemají ani mladí

Přidat na Seznam.cz

Rakouské skiareály čekají temné zítřky, které mohou výrazně ovlivnit celou tamní ekonomiku. Kvůli postupným klimatickým změnám se totiž provozování lyžařských středisek prodražuje, a to třeba kvůli nutnosti pravidelného umělého zasněžování. Zájem o lyžování v Rakousku navíc klesá, data ukazují, že pravidelně lyžuje čím dál méně Rakušanů, píše server Der Standard.

Vysoká inflace z posledních měsíců navíc tyto trendy ještě umocnila. Lidé šetří, na hory se vydávají méně než dřív. Problémem však je i klesající míra porodnosti. Rodí se stále méně mladých Rakušanů, kteří by měli na rakouských svazích dominovat.

Mladé lyžování netáhne

Aby rakouská lyžařská střediska udržela svůj byznysový model, je nyní klíčové, aby přilákala co nejvíce mladých lyžařů. To jsou jejich budoucí zákazníci. V této oblasti hrají velkou roli školní lyžařské kurzy, ale také záleží na rodičích, kteří musí zajistit, že lyžování pro ně bude smysluplnou volnočasovou aktivitou.

V 80. letech minulého století lyžovalo asi 15 % rakouské populace, zatímco v posledních letech se toto číslo snížilo na 4 %. Zároveň stoupá počet Rakušanů, kteří vůbec lyžovat nechtějí. V 90. letech minulého století to bylo asi 50 % populace, ale nyní je to o 10 % více.

Rakousko tak již není růstovým trhem pro rekreační lyžování. Konkurence v alpském regionu je silná, poptávka po lyžování stagnuje nebo dokonce klesá.

Chybí pracovní síla

Rakouské skiareály navíc trápí nedostatek pracovní síly. V horách se nikomu nechce příliš pracovat a když už, mají takové osoby vysoké mzdové požadavky, píše server Newstral.

Ceny skipasů se v posledních letech zvýšily téměř ve všech rakouských střediscích. Pro spotřebitele to však znamenalo nejen nominální nárůst cen, ale i reálné zdražení. Zatímco příjmy spotřebitelů v posledních měsících rostly pomalu, ceny skipasů totiž stouply rychleji. Odborníci každopádně říkají, že i přes zvýšení ceny skipasů stále neodpovídají nákladům, a to zejména v menších a středních střediscích, které nevykazují dostatečné zisky.

Zdroj: Newstral, Der Standard