Putin nevládne jen Rusku, ale také vodce Putinka. Vydělala mu už 500 milionů dolarů

Přidat na Seznam.cz

Podle vyšetřování, které v úterý zveřejnil ruský investigativní web Proekt, mohl ruský prezident Vladimir Putin v letech 2004 až 2019 vydělat až 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun) na prodeji populární vodky se svým jménem, uvedl deník The Moscow Times.

Ruská vodka prodávaná pod značkou Putinka se na pultech obchodů v Rusku objevila v roce 2002 a do roku 2005 se stala jedničkou na trhu, přičemž v té době se jí prodalo přes 40 milionů litrů ročně.

Podle Proektu se popularita vodky Putinka rovněž shodovala s vrcholem úmrtnosti v Rusku způsobené alkoholem.

Ačkoli se majitelé značky Putinka v průběhu let měnili, všichni byli napojeni na Putinův nejbližší okruh a podle zdrojů Proektu museli část svých zisků odvádět samotnému ruskému prezidentovi.

Jeden ze zprostředkujících vlastníků Putinky, na Kypru registrovaná společnost Ermira Consultants – legálně vlastněná petrohradským právníkem Vladislavem Kopylovem, byla Proektem odhalena jako „peněženka“ Vladimira Putina – jeho osobní offshoreová společnost.

Proekt rovněž identifikoval Ermira Consultants jako jednu ze společností spojených s výstavbou Putinova honosného černomořského paláce, jehož existenci odhalil uvězněný bojovník proti korupci Alexej Navalnyj a jeho tým v přelomovém vyšetřování z roku 2021, které rozzuřilo Kreml.

Kyperská offshorová společnost se rovněž podílela na nákupu bytu o rozloze 120 metrů čtverečních v prestižní moskevské čtvrti Letiště, tří bytů a penthouse v černomořském letovisku Soči a dvou nemovitostí na exkluzivním moskevském předměstí Usovo Plus.

Každá z těchto nemovitostí byla zakoupena pro Putina nebo pro členy jeho nejbližšího okolí, zjistilo vyšetřování.

„Používali jsme termín ‚platit s Emirou‘, což znamenalo použití Putinových peněz k financování určitého obchodu (uskutečněného v jeho zájmu),“ řekl Proektu anonymní zdroj spojený s firmou Emira Consultants.

Zdroj: themoscowtimes.com, proekt.media