Putin bere zahraniční firmy jako rukojmí. Kdo se nestáhl z Ruska, nejspíš prohrál

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o odvetných opatřeních, která vláda použije v případě, že se tzv. nepřátelské státy rozhodnou zablokovat ruská aktiva na svém území. Roli rukojmích budou hrát zahraniční společnosti, které jsou stále aktivní v Rusku. O tom se již přesvědčilo například Německo, uvedl deník The Edge Market a Svobodná Evropa.

Pokud se nepřátelská země rozhodne zmrazit nebo zabavit ruský majetek na svém území, Rusko v odvetě zavede dočasné správní rady společností s vazbami na tuto zemi, uvádí se ve výnosu podepsaném ruským diktátorem Vladimirem Putinem.

Plány Kremlu se již realizují. Zveřejněním prezidentského dekretu vláda sdělila, že společnost Unipro, která patří německému konglomerátu Uniper, a ruská pobočka finského konglomerátu Fortum přechází pod dočasnou správu Federální agentury pro správu majetku.

V takové situaci mají nové orgány společnosti jmenované Kremlem pravomoci vlastníka a mohou například provést inventarizaci majetku. Odejmout prozatímní správu zahraniční společnosti může pouze prezident Vladimir Putin.

Rusko nechce pustit zahraniční investory

Nová vyhláška je dalším pokusem o svázání zahraničního průmyslu. Poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu, se západní společnosti začaly z ruského trhu stahovat. Putin se snaží tento proces zbrzdit.

Odliv zahraničních firem z Ruska blokuje mimo jiné to, že podle dekretu, který moskevský diktátor podepsal po útoku na sousední zemi, musí firmy získat povolení ruské vlády k prodeji svých aktiv.

Západní společnosti z Ruska usilují o útěk nejen na protest proti válce na Ukrajině. Jsou za tím i pragmatické důvody, například problém se zásobováním. Západ se v reakci na vojenskou agresi snaží co nejtěsněji izolovat Putinův režim na mezinárodní scéně a oslabit jeho ekonomiku.

Zdroj: theedgemarkets.com, rferl.org