Prodej společnosti Tesla z čínské továrny zaznamenal v srpnu nový rekord

Přidat na Seznam.cz

V srpnu 2021 prodala Tesla ze své továrny Gigafactory v Číně 44 264 elektromobilů, což od začátku letošního roku zahrnuje jak Model Y, tak Model 3, píše portál electrek.co.

Společnost tak po dvou slabších měsících v řadě opět zaznamenala silný růst. Oproti červenci se prodej zvýšil o 11 000 vozů Tesla, tedy o dobrou třetinu, přestože výroba v čínské továrně byla koncem srpna údajně na několik dní přerušena. Přibližně 70 % vozů modelu 3 a modelu Y z Číny se neprodalo na domácím trhu, ale bylo vyvezeno.

Negativní série ve společnosti Tesla China skončila
Od července Tesla posílá do Evropy také model Y z čínské výroby, který následuje model 3 ve všech jeho nových variantách. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč byly domácí prodeje v tomto měsíci s 8126 kusy nejnižší od dubna 2020. Současně se zvýšil vývoz z Číny na 24 347 vozů modelu 3 a modelu Y. Celkové prodeje Tesly z tamní továrny však byly i v červenci o něco nižší než v červnu, který již přinesl mírný pokles oproti květnu.

Zdá se však, že krátká negativní série skončila, když sdružení CPCA ve středu na Twitteru zveřejnilo údaje za srpen pro společnost Tesla China. Podle těchto údajů byl prodej nejen o 35 % vyšší než v červenci, ale také o 25 % vyšší než v březnu. V té době dosáhla Tesla v Číně svého předchozího rekordního měsíce.

Z celkového počtu 44 264 vozů Tesla z místní továrny bylo v srpnu vyvezeno 31 379 kusů modelu 3 a modelu Y (v dosud neznámé distribuci). To znamená 12 885 prodaných elektromobilů na domácím trhu a oproti slabému červenci nárůst o 50 %. V srpnu byly v Číně zahájeny dodávky modelu Y ve verzi Standard Range, která již má úřední souhlas i v EU.

Silná konkurence místních elektromobilů
Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk v červenci vysvětlil slabou pozici v Číně tím, že tamní továrna je nyní v první polovině každého čtvrtletí využívána hlavně pro exportní výrobu. Údaje za srpen tuto interpretaci podporují a popírají teorii o trvale slabé poptávce po Tesle na důležitém trhu elektromobilů. V Číně je však stále silnější i místní konkurence: začínající Li Auto prodalo v srpnu 9433 kusů svého SUV elektromobilu One, XPeng dosáhl 7214 prodejů a BYD dokonce vykázal celkem 30 382 prodaných čistě elektrických vozů.

Zdroj: electrek.co