Polský gigant PKN Orlen kupuje rakouskou síť čerpacích stanic

Přidat na Seznam.cz

Polský ropný gigant PKN Orlen podepsal dohodu o převzetí rakouské společnosti Doppler Energie, která v Rakousku provozuje 266 čerpacích stanic pod značkou Turmöl, uvedl webový portál Remix a portál Euro-Petrole.

V úterním prohlášení Orlen odhadl, že akvizice mu přinese 10procentní podíl na maloobchodním trhu a 14procentní podíl na velkoobchodním trhu v Rakousku. Turmöl je třetí největší sítí čerpacích stanic působící v Rakousku.

Transakce by měla být dokončena po získání souhlasu antimonopolních úřadů, což se očekává nejpozději do konce příštího roku.

Výše prodeje nebyla zveřejněna, ale podmínky dohody, včetně platebních podmínek a vypořádání ceny, „se neliší od běžně používaných podmínek v takovýchto dohodách“, uvádí se v prohlášení polské společnosti.

V rozhovoru pro polské komerční rádio RMF FM generální ředitel PKN Orlen Daniel Obajtek vysvětlil, že společnost čeká na schválení dohody Evropskou komisí. Generální ředitel je přesvědčen, že schvalovací proces převzetí stanic na rakouském trhu proběhne hladce, protože Orlen na rakouském trhu nevlastní žádného jiného prodejce.

Podle informací společnosti Orlen je téměř polovina převzatých stanic samoobslužná, což zákazníkům umožňuje nákup pohonných hmot a přímé platby u výdejního stojanu. Více než 130 stanic nabízí nákupní možnosti a 80 stanic obsahuje prodejny potravin.

Kromě toho společnost, kterou Orlen získává, poskytuje síť dobíjecích stanic pro elektromobily pod značkou Turmstrom s 35 dobíjecími místy na 29 místech. Součástí transakce bude také akvizice společnosti Austrocard, která nabízí palivové karty pro soukromé i firemní zákazníky akceptované na více než 500 místech v Rakousku.

Obajtek uvedl, že Orlen investuje „značnou částku“ do maloobchodního prodeje, ale k okamžitému rebrandingu stanic v Rakousku nedojde, protože prioritou je nejprve zvýšit jejich standardy na prémiovou úroveň. PKN Orlen působí také na Slovensku, v Česku a Německu.

Zdroj: rmx.news, euro-petrole.com, redakčně upraveno

.