Polsko je připraveno pomoci Ukrajině s přesunem obilí a zabránit globální krizi s potravinami

Přidat na Seznam.cz

Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk se v pondělí setkal s americkým ministrem zemědělství Tomem Vilsackem, ukrajinským ministrem zemědělství Nikolajem Solským a komisařem EU pro zemědělství Januszem Wojciechowským, aby projednali polskou pomoc při přesunu ukrajinského obilí, které bylo postiženo ruskou blokádou ukrajinských přístavů, informuje server Remix a webový portál Forsal.

Kowalczyk připustil, že klíčová alternativní cesta vede přes Polsko a podle polského ministra jsou všechny klíčové polské přístavy Gdaňsk, Gdyně, Štětín a Świnoujście připraveny přijmout ukrajinské obilí. Největší problém je na hranicích, kde přepravu zpomaluje rozdílný rozchod kolejí. Poláci slíbili, že na hranicích urychlí práci a zajistí 24hodinovou obsluhu všech rostlinolékařských kontrol.

Kowalczyk uvedl, že válka destabilizovala trhy s potravinami a mohla by negativně ovlivnit výnos z příští sklizně, a tím snížit nabídku na světových trzích. Podle komisaře EU Wojciechowského musí Ukrajina vyvážet 5 milionů tun obilí, aby se zabránilo nedostatku potravin v celosvětovém měřítku, zejména v Africe a na Blízkém východě. Slíbil, že EU sníží byrokracii a poskytne potřebnou podporu dopravě, aby bylo možné obilí přesunout. Wojciechowski dodal, že nesmí být dovoleno prodávat obilí ukradené Ruskem, aby se zaplnila mezera na potravinových trzích.

Americký ministr zemědělství Tom Vilsack prohlásil, že USA poskytnou 2,5 miliardy dolarů (58,6 miliard Kč) na podporu trhu nad rámec pomoci, která již byla Ukrajině poskytnuta. Uvedl, že jeho země odsuzuje používání hladu jako zbraně a ruské krádeže ukrajinského obilí, informuje Forsal.

Ukrajinský ministr zemědělství Nikolaj Solskij poděkoval Polsku, USA a EU za jejich pomoc a dodal, že s Polskem počítá zejména s ohledem na to, aby se obilí z Ukrajiny vyváželo, a zopakoval, že vývozní koridory pro ukrajinské obilí jsou životně důležité.

Zdroj: Remix, Forsal