Pokuta pro easyJet a Ryanair v přepočtu skoro 4 miliardy korun za poplatky

Přidat na Seznam.cz

Španělská vláda uložila nízkonákladovým leteckým společnostem easyJet a Ryanair pokuty v celkové výši 150 milionů eur (3,7 mld. Kč) za účtování příplatků za příruční zavazadla.

V rámci největší sankce udělené španělským vládním ministerstvem pro sociální práva a ochranu spotřebitele byly po vyšetřování potrestáni dopravci easyJet, Ryanair, Vueling a Volotea. Aerolinky byly rovněž pokutovány za účtování příplatků za rezervaci sousedních sedadel pro děti a další závislé osoby.

Podle rozsudku hrozí těmto čtyřem leteckým společnostem zákaz účtovat cestujícím poplatky za příruční zavazadla v budoucnu.

Španělská asociace leteckých společností (ALA), která letecké společnosti zastupuje, se proti rozhodnutí ohradila. Označila pokuty za nepřiměřené a upozornila, že letecké společnosti se mohou odvolat. Zdůraznila také, že tato praxe je zcela legální a že evropská legislativa uznává svobodu leteckých společností stanovovat své tarify.

„Sankcionování této praxe omezuje možnost platit pouze za nezbytné služby a nutilo by všechny cestující uzavřít smlouvu o přepravě kabinových zavazadel, i když ji nepotřebují. „Spotřebitel bude hlavní obětí tohoto zásahu ministerstva sociálních práv, spotřebitelských záležitostí a Agendy 2030 do jednotného evropského trhu a svobody tarifů chráněné evropským právem.“ uvedla ALA.

Jaké poplatky byly zahrnuty do vyšetřování?

Zdroje ze španělského ministerstva sdělily deníku Guardian, že generální ředitelství pro spotřebitelské záležitosti zahájilo v červnu loňského roku vyšetřování na základě stížností spotřebitelských organizací na zneužívající praktiky, které letecké společnosti uplatňují. Šetření se zaměřilo na čtyři oblasti, mezi něž patřilo účtování příplatků za příruční zavazadla a výběr sedadel.

Vládní vyšetřování se rovněž zabývalo obavami z nedostatečné transparentnosti leteckých společností ohledně konečné ceny služeb při rezervaci přes internet a rozhodnutím blokovat platby v hotovosti na letišti za další služby.

Zdroj: The Guardian