Pohřešovaný čínský miliardář „spolupracuje“ s úřady

Přidat na Seznam.cz

Čínští top manažeři opakovaně dočasně mizí, jako nedávno miliardář Bao Fan. To způsobilo propad ceny akcií jeho společnosti. Nyní je prý Bao v kontaktu s čínskými úředníky, uvedl webový portál deníku Zeit a portál deníku Welt.

Čtrnáct dní byl čínský miliardář Bao Fan považován za nezvěstného. Nyní jeho společnost uvedla, že Bao spolupracuje s úřady při vyšetřování. Další podrobnosti společnost neuvedla. Zůstalo také nejasné, v jaké souvislosti Bao spolupracuje. Například zda je vyšetřován, nebo zda pomáhá úřadům vyšetřovat třetí stranu.

Podle zpravodajského webu Caixin byl již v září vzat do vazby tehdejší prezident společnosti China Renaissance Cong Lin. Vyšetřuje se jeho předchozí působení ve státní bance ICBC.

Specializace se na financování internetových start-upů

Bao je považován za jednoho z nejvýznamnějších čínských podnikatelů. Dvaapadesátiletý Bao je zakladatelem investiční banky China Renaissance se sídlem v Hongkongu, která se specializuje na financování internetových start-upů. Banka, která zaměstnává více než 700 lidí, působí také v Singapuru a USA. Se svou bankou se Bao podílel například na založení čínské společnosti pro elektronický obchod JD.com.

Poté, co China Renaissance v únoru oznámila, že s Baoem není v kontaktu, cena akcií banky dočasně klesla o 50 procent. Baovo zmizení vyvolalo obavy, že by pekingská vláda mohla znovu zasáhnout proti finančnímu sektoru.

Banka nyní uvedla, že obchodní operace skupiny pokračují normálně. Uvedla také, že bude „řádně“ spolupracovat s úřady, pokud bude takové šetření provedeno.

V posledních letech se vrcholoví manažeři v Číně opakovaně stali terčem zájmu úřadů a dočasně zmizeli ze scény. Často se tato vyšetřování dostávají na veřejnost až v pozdní fázi. Jako v případě čínsko-kanadského podnikatele Siao Ťien-chua, v té době jednoho z nejbohatších mužů Číny. V letech 2017 až 2020 nebyly o místě jeho pobytu žádné informace. Siao byl poté v srpnu 2022 odsouzen ke 13 letům vězení za korupci.

Zdroj: zeit.de, welt.de