Podle Evropské komise v Rusku stále podniká velké množství zahraničních investorů

Přidat na Seznam.cz

Podle Evropské komise v Rusku stále podniká velké množství zahraničních investorů, a to navzdory ruské agresivní válce proti Ukrajině. Podle odpovědi Komise EU na otázku poslance Evropského parlamentu Moritze Körnera se pouze asi 40 % mezinárodních společností rozhodlo zemi opustit nebo tak již učinilo, uvedl deník Zeit a portál Manager Magazin.

Bruselský úřad vychází z údajů Yale Management School a ukrajinského institutu KSE. Podle těchto informací v Rusku stále působí farmaceutická společnost Stada a zdravotnická skupina Fresenius. Tyto společnosti to v minulosti zdůvodňovaly zdravotní péčí o místní obyvatele.

„Každá evropská společnost, která v Rusku nadále vytváří zisky, svými daněmi ruskému státu přímo podporuje Putinovu válečnou mašinérii,“ řekl Körner. Dodal, že EU musí odpovídajícím způsobem zpřísnit svůj sankční režim. „Udržení evropských společností na ruském trhu se musí stát ekonomicky ztrátovým,“ požadoval politik FDP.

EU bude Ukrajině i nadále poskytovat rozhodnou politickou, finanční, humanitární a vojenskou pomoc proti brutální agresivní válce Ruska, uvedla Evropská komise.

Zdroj: zeit.de, manager-magazin.de, som.yale.edu