Počet cestujících na letišti v Dubaji překonal úrovně z doby před pandemií

Přidat na Seznam.cz

Počet cestujících na dubajském mezinárodním letišti překonal úroveň před pandemií, když během prvních šesti měsíců letošního roku využilo tento tranzitní uzel 41,6 milionu lidí, uvedl zpravodajský portál Al Jazeera a portál televize France 24.

Hlavní dubajská vstupní brána zaznamenala v prvním pololetí nárůst počtu cestujících o 49 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2022 a mírně tak překonala provoz v roce 2019, uvedlo v úterý letiště Dubai Airports.

Indie byla největší cílovou zemí z hlediska dopravy se šesti miliony cestujících v daném období, následovaná Saúdskou Arábií, Spojeným královstvím, Pákistánem a Spojenými státy.

Londýn byl nejčastější městskou destinací s 1,7 milionu cestujících, následovaný Bombají a Rijádem, kde bylo přepraveno po 1,2 milionu cestujících.

„V době, kdy se zotavujeme a náš provoz v prvním pololetí překonal úroveň před pandemií, se i nadále snažíme zajistit, aby každý host, který projde naším letištěm, odcházel s úsměvem,“ uvedl výkonný ředitel Dubai Airports Paul Griffiths.

Griffiths uvedl, že očekává, že letiště do konce roku obslouží 85 milionů cestujících, což je jen o 1,6 procenta méně než roční provoz v roce 2019.

„Druhé pololetí jsme zahájili silnou poptávkou v červenci a vzhledem k probíhající sezónní špičce, která se shoduje s opětovným otevřením škol v srpnu, se připravujeme na mimořádně rušný zbytek roku,“ uvedl.

Dubaj se znovu otevřela cestovnímu ruchu v polovině roku 2020 na vrcholu pandemie covid-19, kdy byla řada jiných destinací uzavřena, a od obnovení mezinárodního cestování se silně zotavila.

Podle údajů ministerstva hospodářství a cestovního ruchu Dubaj v roce 2022 přivítala více než 14 milionů zahraničních turistů, což je téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku.

Mezinárodní letiště v Dubaji je již deset let nejrušnějším mezinárodním letištěm na světě. Tento tranzitní uzel obsluhuje 257 destinací ve 104 zemích a 91 mezinárodních leteckých společností.

Zdroj: aljazeera.com, france24.com, redakčně upraveno