Pivovar Heineken opouští Rusko kvůli válce na Ukrajině
Nizozemský pivovar Heineken se v pondělí připojil k odchodu zahraničních firem z Ruska kvůli válce na Ukrajině a uvedl, že je „hluboce zarmoucen“, když vidí, jak se konflikt zintenzivňuje, uvedl server RFI a deník VOA.
Pivovarská společnost, která v Rusku zaměstnává 1 800 lidí, již dříve tento měsíc zastavila prodej a výrobu své značky Heineken v Rusku a pozastavila nové investice a vývoz do země.
Od začátku války zavřely v Rusku obchody a kanceláře stovky západních firem, přičemž na seznamu jsou taková slavná jména jako Ikea, Coca-Cola, Goldman Sachs, informuje VOA.
„Jsme šokováni a hluboce zarmouceni, když sledujeme, jak se válka na Ukrajině nadále rozvíjí a zintenzivňuje,“ uvedl Heineken ve svém prohlášení.
„Na základě dříve oznámeného strategického přezkumu našich operací jsme dospěli k závěru, že vlastnictví společnosti Heineken v Rusku již není v současném prostředí udržitelné ani životaschopné,“ uvádí se v prohlášení. „V důsledku toho jsme se rozhodli z Ruska odejít.“
Společnost Heineken uvedla, že bude usilovat o „spořádaný převod“ svého podniku na nového vlastníka v souladu s mezinárodními a místními zákony a že z transakce, která bude společnost stát 400 milionů eur tedy asi 9 miliard korun ve formě mimořádných nákladů, nebude mít žádný zisk.
Heineken je třetím největším výrobcem piva v Rusku, kde vyrábí pro místní trh značky Zhigulevskoe a Oxota.
Společnost uvedla, že během přechodného období bude pokračovat v omezeném provozu, aby snížila riziko znárodnění a „zajistila trvalou bezpečnost a pohodu našich zaměstnanců.“
„Za všech okolností garantujeme, že mzdy našich 1 800 zaměstnanců budou vypláceny do konce roku 2022, a uděláme vše pro to, abychom zajistili jejich budoucí zaměstnání.“ Po dokončení převodu již společnost Heineken nebude mít v Rusku zastoupení.
Některé společnosti v Rusku zůstaly s odvoláním na obavy o osud svých zaměstnanců nebo na to, že připravují běžné Rusy o životně důležité zboží.
Automobilový gigant Renault následně oznámil okamžité pozastavení provozu ve své moskevské továrně.