PayPal se chystá šlapat na paty společnosti Robinhood

Přidat na Seznam.cz

Na letošním dni investorů společnosti PayPal představil její generální ředitel Dan Schulman plány společnosti PayPal stát se „super aplikací“ pro finanční služby. Plán zahrnoval investice do platebních účtů, vytvoření spořicího účtu s vysokým úrokem, investice do kryptoměn a zpřístupnění investic do cenných papírů svým uživatelům.

Společnost již podniká první kroky k vývoji a registraci investiční platformy v rámci PayPal s názvem Invest at PayPal, která by mohla být spuštěna příští rok, píše portál Fool.

Investování je stejně snadné jako platba přes PayPal
Společnost PayPal zavedla možnost nakupovat vybrané kryptoměny ve své aplikaci koncem loňského roku v USA a nedávno tuto funkci rozšířila i na uživatele ve Velké Británii.

V roce 2019 přidala také společnost Square do své aplikace obchodování s akciemi, včetně obchodování s frakcemi, a konkurovala tak oblíbené makléřské aplikaci Robinhood Markets. Společnost PayPal se nyní chystá jít ve stopách společnosti Square, když najala makléřského veterána Riche Hagena.

Výhodou společnosti PayPal je, že obsluhuje více než 400 milionů aktivních účtů, z nichž většina již má své bankovní údaje propojené s touto platformou. Pro srovnání, společnost Robinhood tvrdí, že má pouze 21 milionů aktivních účtů, a Cash App má přibližně 40 milionů uživatelů.

PayPal tak představuje pro Robinhood vážnou hrozbu, protože se snaží přilákat i začínající investory. Je mnohem pravděpodobnější, že budete používat aplikaci, kterou již máte nainstalovanou v telefonu (PayPal), než stahovat a nastavovat si zcela nový účet (Robinhood).

Proč má společnost PayPal zájem investovat do akcií
Společnost PayPal očekává, že do pěti let dosáhne počtu 750 milionů aktivních účtů, přičemž průměrný počet uživatelů bude vyšší než dnes. Investice do akcií sice nemusí nutně vést k růstu počtu uživatelů – vezměte si, že společnost Robinhood má celkem jen 21 milionů uživatelů.

Výsledkem je, že uživatelé, kteří investují do kryptoměn, se přihlašují dvakrát častěji než před investicí. Pokaždé, když se uživatel přihlásí, je to příležitost motivovat ho k tomu, aby použil službu PayPal k nákupu nebo aby přemýšlel o jejím použití pro budoucí nákup.

Společnost Square také zjistila, že lidé, kteří aplikaci používají k nákupu akcií nebo bitcoinů nebo kteří obecně používají více než jednu funkci, jsou více zapojeni a přinášejí společnosti vyšší hrubý zisk. Společnost PayPal se snaží zopakovat tento úspěch, ale s desetkrát větším počtem uživatelů.

Společnost Robinhood se naopak zaměřuje téměř výhradně na obchodování s akciemi. Společnost Robinhood vydělává peníze pouze tehdy, když uživatelé obchodují.

Na druhou stranu PayPal nespoléhá na časté obchodování, aby rozšířil své podnikání, když investoři používají jeho aplikaci pro platby a další finanční služby. To může společnosti poskytnout další výhodu oproti Robinhood při budování služby.

K úspěchu služby Invest at PayPal stačí jen mírná míra přijetí, a přesto by mohla významně přispět k rozvoji podnikání. Menší společnost Robinhood dosáhla v prvních šesti měsících roku 2021 příjmů ve výši 1,1 miliardy dolarů. To je necelých 10 % příjmů společnosti PayPal za stejné období. I při poloviční nebo čtvrtinové frekvenci obchodování by to mohl být významný zdroj příjmů, navíc k potenciálnímu zvýšení objemu plateb od uživatelů služby Invest at PayPal.

Zdroj: Fool