OSN: Švýcarsko zůstává nejinovativnější zemí na světě. Česká republika se v první desítce neumístila

Přidat na Seznam.cz

Žebříčku nejinovativnějších zemí dominují státy Evropy. Na vrcholu žebříčku se opět umístilo Švýcarsko, uvedl deník Spiegel a portál deníku Zeit. Česká republika se v první desítce neumístila.

Švýcarsko bylo ve studii Organizace spojených národů (OSN) opět vyhlášeno nejinovativnější zemí světa. Organizace OSN pro duševní vlastnictví (WIPO) ve středu v Ženevě oznámila, že Švýcarsko ve srovnání inovačních zemí v roce 2022 obhájilo první místo před Švédskem a USA.

Například náš soused Německo je v tomto žebříčku stejně jako v předchozím roce na osmém místě. Mezi země s mimořádně dobrými výsledky v oblasti inovací patřily Indie, Indonésie, Pákistán, Uzbekistán a Brazílie, uvedla organizace. Je třeba poznamenat, že mezi prvními dvaceti místy jsou stále nejsilněji zastoupeny evropské země. Čína je v současné době na dvanáctém místě.

Prvních deset míst v žebříčku inovací obsadily následující země:

Švýcarsko

Švédsko

USA

Velká Británie

Singapur

Finsko

Nizozemsko

Německo

Dánsko

Jižní Korea

Výrazný pokles investovaného rizikového kapitálu mohl mít negativní důsledky pro inovační sílu mnoha zemí. Rizikový kapitál loni klesl o 40 procent ve srovnání s předchozím rokem – trend, který se v první polovině roku 2023 ještě zhoršil s poklesem o 47 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Hlavním důvodem jsou rostoucí úrokové sazby. Peníze už nejsou tak levné.

Žebříček vychází z 80 kritérií, jako jsou investice, vzdělávání, vládní výdaje na výzkum a vývoj online produktů. Celkem bylo analyzováno 132 ekonomik. Na posledním místě se umístily Burundi, Irák a Guinea.

Zdroj: spiegel.de, zeit.de, wipo.int, redakčně upraveno