OpenAI: Sam Altman věří, že díky umělé inteligenci budeme všichni bohatí
Spoluzakladatel OpenAI Sam Altman věří, že jednoho dne umělá inteligence zvládne veškerou lidskou práci, a přesto společnost zbohatne.
13 500 amerických dolarů – to je částka, kterou by americká vláda mohla každoročně vyplatit každému z 250 milionů dospělých občanů USA, pokud umělá inteligence přinese této oblasti novou prosperitu přibližně za deset let. Alespoň v to věří Sam Altman, extrémně bohatý investor (Airbnb, Dropbox, Stripe) a spoluzakladatel společnosti OpenAI.
„Moje práce v OpenAI mi každý den připomíná rozsah sociálně-ekonomických změn, které přicházejí rychleji, než si většina lidí myslí,“ píše Altman v online dokumentaci. „Software, který dokáže přemýšlet a učit se, převezme stále více a více práce, kterou nyní lidé dělají.“
Další velký hospodářský otřes
Pro Altmana je umělá inteligence další ekonomickou revolucí, která je ve stejném měřítku jako vynález zemědělství, průmyslových strojů a počítačů. „Technologický pokrok, kterého dosáhneme během příštích 100 let, bude mnohem větší než vše, co jsme udělali,“ píše Altman.

Počítačové programy by mohly nabídnout lékařskou pomoc nebo studovat a hodnotit právní dokumenty už za pět let. V příštím desetiletí by měla AI převzít všechny montážní linky a možná se dokonce stát každodenním společníkem. „A v následujících desetiletích bude AI dělat téměř cokoli, včetně nových vědeckých objevů, které rozšíří náš rozhled“ píše Altman.
Kapitalismus pro každého
Tato revoluce strojové inteligence povede k „gigantickému bohatství“, protože cena manuální práce se při širokém používání AI blíží nule. Velká část peněz bude poté investována do společností a do vlastnictví půdy. Tento vývoj vyžaduje stejně drastický obrat v politice, která musí „spravedlivě rozdělit“ nově vznikající bohatství a zajistit, aby lidé mohli žít, jak si přejí. Vláda musí místo práce zdanit kapitál a rozdělovat dodatečný příjem občanům.
Náklady na základní zboží bylo možné radikálně snížit pomocí AI. „Představte si svět, kde by po celá desetiletí všechno – bydlení, vzdělání, jídlo, oblečení stálo každé dva roky polovinu,“ píše Altman. Protože umělá inteligence produkuje většinu světového základního zboží a služeb, lidé by mohli „trávit více času s lidmi, na kterých jim záleží, starat se o lidi, oceňovat umění a přírodu nebo pracovat pro společné dobro“, píše Altman.

Téměř nepředstavitelně velká budoucnost
Pokud toto přerozdělení uspěje, životní úroveň by mohla být zvýšena na bezprecedentní úroveň. Společnost budoucnosti by mohla být „méně rozdělená“ a „každý se může podílet na jejích ziscích“, věří Altman.
Altman konkrétně navrhuje „americký akciový fond“, který zdaňuje „dostatečně velké společnosti“ ve výši 2,5 procenta jejich tržní hodnoty ve formě akcií a dalších 2,5 procenta hodnoty všech nemovitostí v hotovosti.
„Budoucí změny jsou nezastavitelné.“ Pokud je přijmeme a naplánujeme, můžeme je použít k vytvoření mnohem spravedlivější, šťastnější a prosperující společnosti. Budoucnost může být téměř nepředstavitelně skvělá,“ píše Altman.