OpenAI: Sam Altman věří, že díky umělé inteligenci budeme všichni bohatí

Přidat na Seznam.cz

Spoluzakladatel OpenAI Sam Altman věří, že jednoho dne umělá inteligence zvládne veškerou lidskou práci, a přesto společnost zbohatne.

13 500 amerických dolarů – to je částka, kterou by americká vláda mohla každoročně vyplatit každému z 250 milionů dospělých občanů USA, pokud umělá inteligence přinese této oblasti novou prosperitu přibližně za deset let. Alespoň v to věří Sam Altman, extrémně bohatý investor (Airbnb, Dropbox, Stripe) a spoluzakladatel společnosti OpenAI.

„Moje práce v OpenAI mi každý den připomíná rozsah sociálně-ekonomických změn, které přicházejí rychleji, než si většina lidí myslí,“ píše Altman v online dokumentaci. „Software, který dokáže přemýšlet a učit se, převezme stále více a více práce, kterou nyní lidé dělají.“

Další velký hospodářský otřes
Pro Altmana je umělá inteligence další ekonomickou revolucí, která je ve stejném měřítku jako vynález zemědělství, průmyslových strojů a počítačů. „Technologický pokrok, kterého dosáhneme během příštích 100 let, bude mnohem větší než vše, co jsme udělali,“ píše Altman.

robot holding frame
Foto: Brett Jordan / Unsplash.com

Počítačové programy by mohly nabídnout lékařskou pomoc nebo studovat a hodnotit právní dokumenty už za pět let. V příštím desetiletí by měla AI převzít všechny montážní linky a možná se dokonce stát každodenním společníkem. „A v následujících desetiletích bude AI dělat téměř cokoli, včetně nových vědeckých objevů, které rozšíří náš rozhled“ píše Altman.

Kapitalismus pro každého
Tato revoluce strojové inteligence povede k „gigantickému bohatství“, protože cena manuální práce se při širokém používání AI blíží nule. Velká část peněz bude poté investována do společností a do vlastnictví půdy. Tento vývoj vyžaduje stejně drastický obrat v politice, která musí „spravedlivě rozdělit“ nově vznikající bohatství a zajistit, aby lidé mohli žít, jak si přejí. Vláda musí místo práce zdanit kapitál a rozdělovat dodatečný příjem občanům.

Náklady na základní zboží bylo možné radikálně snížit pomocí AI. „Představte si svět, kde by po celá desetiletí všechno – bydlení, vzdělání, jídlo, oblečení stálo každé dva roky polovinu,“ píše Altman. Protože umělá inteligence produkuje většinu světového základního zboží a služeb, lidé by mohli „trávit více času s lidmi, na kterých jim záleží, starat se o lidi, oceňovat umění a přírodu nebo pracovat pro společné dobro“, píše Altman.

closeup photo of white robot arm
Foto: Possessed Photography / Unsplash.com

Téměř nepředstavitelně velká budoucnost
Pokud toto přerozdělení uspěje, životní úroveň by mohla být zvýšena na bezprecedentní úroveň. Společnost budoucnosti by mohla být „méně rozdělená“ a „každý se může podílet na jejích ziscích“, věří Altman.

Altman konkrétně navrhuje „americký akciový fond“, který zdaňuje „dostatečně velké společnosti“ ve výši 2,5 procenta jejich tržní hodnoty ve formě akcií a dalších 2,5 procenta hodnoty všech nemovitostí v hotovosti.

„Budoucí změny jsou nezastavitelné.“ Pokud je přijmeme a naplánujeme, můžeme je použít k vytvoření mnohem spravedlivější, šťastnější a prosperující společnosti. Budoucnost může být téměř nepředstavitelně skvělá,“ píše Altman.