Odboráři ze společnosti Samsung Electronics vstoupili do stávky

Přidat na Seznam.cz

Odboráři ze společnosti Samsung Electronics vstoupili do jednodenní stávky, ale výroby čipů se to nedotkne.

Odboráři z jihokorejské společnosti Samsung Electronics vstoupili v pátek do jednodenní stávky, první v historii společnosti. Děje se tak v době, kdy se společnosti snaží získat silnější oporu na trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI), píše portál TheVerge. Společnost Samsung Electronics uvedla, že to nemělo žádný dopad na výrobu ani obchodní aktivitu. Stávka připadla na den po státním svátku a na dovolené bylo méně zaměstnanců než ve stejný den loňského roku, uvedla firma.

Odborový svaz NSEU, který má asi 28 000 zaměstnanců, což je více než pětina všech zaměstnanců jihokorejské společnosti, vstoupil do stávky, aby vyjednal lepší platové podmínky, píše web Fontech.

Důvodem dnešní stávky je dosáhnout smysluplnějšího rozhovoru s vedením společnosti,“ řekl jeden z představitelů NSEU. Vedení společnosti odpovědělo, že bude v jednáních pokračovat.

Stávka by však neměla v blízké budoucnosti ovlivnit výrobu paměťových čipů ani jejich export, uvedla společnost TrendForce, která se zabývá průzkumem trhu. Jejich výroba je z velké části automatizovaná. Stávky se navíc účastnilo mnoho zaměstnanců administrativy.

Odboráři uvedli, že mezi mladšími zaměstnanci roste názor, že odbory mohou pomoci vytvořit spravedlivější pracoviště, zatímco starší generace se domnívají, že odbory by mohly narušit produktivitu. Celkově se míra členství v odborech v Jižní Koreji od roku 2004 pohybuje kolem 10 %, ukazují údaje ministerstva práce.

Zdroj: Fontech, TheVerge