Obvinění ze sexuálního zneužívání na britských čajových plantážích

Přidat na Seznam.cz

V Keni nadřízení zřejmě nutí dělnice na čajových plantážích k sexu, vyšetřovatelé BBC odhalili systém nátlaku a vykořisťování. Místo činu: továrny vlastněné společnostmi, jako jsou Unilever a Lipton.

Více než 70 žen informovalo BBC o rozsáhlém sexuálním zneužívání na čajových plantážích vlastněných britskými společnostmi. Tajně natočené záběry ukazují, jak dozorci na plantážích vlastněných mimo jiné společnostmi Unilever a James Finlay vyvíjejí nátlak na tajnou reportérku televizní stanice, aby měla pohlavní styk.

Výbušně působí, že londýnská společnost Unilever čelila podobným obviněním již před deseti lety, uvádí BBC. Společnost tehdy vyhlásila politiku nulové tolerance a zavedla systém hlášení. Zneužívání však zřejmě pokračovalo.

Zaměstnanec BBC se v přestrojení vydával za dělníka hledajícího práci. Byla pozvána na úvodní schůzku do továrny, kterou v té době provozovala společnost Unilever. Vedoucí oddělení tam přednesl novým zaměstnancům projev o údajné politice nulové tolerance společnosti Unilever. Poté pozval „Katy“ na schůzku do hotelového baru, která se konala ještě téhož večera, a snažil se na ni vyvíjet nátlak, aby s ním měla sex. Stěží si dokázala představit, „jak by toto setkání probíhalo, kdyby na této pracovní příležitosti závisel celý můj život“, uvedla později reportérka.

Incident nahlásila společnosti Unilever, ale bylo jí řečeno, že je její vlastní odpovědností „stát si za svými zásadami“ a „nedávat své tělo za práci“. Společnost Unilever později uvedla, že je těmito incidenty „hluboce šokována a zarmoucena“.

Společnost prodala podnik ještě v době, kdy probíhalo vyšetřování. Novým vlastníkem se stala společnost Lipton. Dva dotyční manažeři byli okamžitě suspendováni a bylo nařízeno vyšetřování, uvedla společnost.

Situace je zřejmě podobná i v dalších společnostech. Mnozí nadřízení prý ženám slibují, že pokud se podřídí, budou zařazeny na méně nebezpečnou nebo namáhavou práci, uvádí BBC. Některé pracovnice také hlásily výhrůžky propuštěním. „Nemohu přijít o práci, protože mám děti,“ řekla BBC jedna z žen. „Je to prostě mučení, chce se s vámi vyspat, teprve pak dostanete práci,“ uvedla další. Jiná žena televizi řekla, že se nakazila virem HIV, protože ji její nadřízený nutil k sexu.

Zdroj: independent.co.uk, bbc.com, redakčně upraveno