Obsazenost letadel Ryanairu poprvé od začátku covidu přesáhla 90 %

Přidat na Seznam.cz

Load factor společnosti Ryanair, ukazatel toho, jak dobře letecká společnost obsazuje volná místa, poprvé od začátku pandemie Covid-19 vzrostl nad 90 %, protože během klíčových velikonočních svátků prudce vzrostl provoz, informuje deník RTE a ekonomický portál Market Screener.

Společnost Ryanair uvedla, že v dubnu přepravila 14,2 milionu osob, zatímco před rokem jich během výluky přepravila jen něco málo přes 1 milion, což představuje nárůst o 1 267 %.

V dubnu 2019 letecká společnost přepravila 13,5 milionu cestujících.

Jedná se o druhý měsíc v řadě, kdy přepravila více cestujících než v odpovídajícím období před pandemií.

Ryanair, největší evropská letecká společnost podle počtu cestujících uvedla, že v dubnu uskutečnila více než 82 600 letů s 91% koeficientem vytížení.

Výkonný ředitel skupiny Michael O’Leary na začátku tohoto roku uvedl, že letadla společnosti Ryanair budou v dubnu naplněna téměř z 90 % a v létě nad touto úrovní. Letecká společnost uvedla, že je zisková, když obsazenost letadel dosáhne 80 %.

Měsíc před pandemií dosahovala její vytíženost pravidelně nejméně 96 %.

Ryanair uvedl, že v letošním létě očekává o 14 % větší kapacitu než ve stejné sezóně roku 2019 a že v roce do března 2023 přepraví rekordních 165 milionů cestujících, což je o necelých 100 milionů více než v předchozím roce a rekord z doby před koronavirem, kdy činil 149 milionů, informuje Market Screener.

Společnost Ryanair uvedla, že březnové údaje o počtu cestujících byly ovlivněny ruskou invazí na Ukrajinu 24. února, kdy bylo v průběhu měsíce zrušeno 2 000 letů na Ukrajinu a z Ukrajiny z důvodu uzavření vzdušného prostoru.

Společnost rovněž uvedla, že její prosincový, lednový a únorový počet cestujících byl ovlivněn omezeními v rámci varianty koronaviru Omicron.

V letošním roce Ryanair dosud přepravil 110,2 milionu cestujících, což představuje nárůst o 287 % oproti 28,5 milionu cestujících ve stejném období loňského roku.

Její koeficient vytížení za měsíce leden až duben vzrostl na 83 % z loňských 71 %.

Zdroj: RTE, Market Screener