Obrovské ztráty společnosti Intel přiznává generální ředitel

Přidat na Seznam.cz

Během tohoto týdne zažila společnost Intel jednu velkou ránu. Generální ředitel Pat Gelsinger v povinné zveřejněné zprávě oznámil, že společnost Intel utržila na burze ztrátu ve výši 7 miliard dolarů (přibližně 163 miliard korun) ze slévárenství, jak píší deník Heise.

Tato ztráta je pro společnost obrovská. Navíc špatnou zprávou je i reálný pokles tržeb o 31 %. V předchozím roce činila ztráta celých 5,2 miliardy dolarů (přibližně 121 miliard korun). Divize společnosti Intel, která se zabývá výrobou polovodičových čipů se nerozjíždí a náklady společnosti jsou každým rokem stále vyšší.

Situace pro Intel není příliš příznivá

V minulých letech se většina investic vkládala do této výroby. Nicméně jasně daná čísla uvádí společnost v rozpaky, zda i tak stále podporovat tuto výrobu. A to není ještě jediná špatná zpráva. Mnohem horší zpráva je dle investorů, že společnost Intel utrpí nejvyšší provozní ztráty právě v roce 2024. Až v roce 2027 by se měla firma dostat z červených čísel.

Společnost Intel plánuje do roku 2030 dohnat lídra na světovém trhu TSMC a stát se tak druhým největším smluvním výrobcem na světě. V současnosti je druhým největším výrobcem společnost Siemens. Výroba čipů je však pro firmu velmi ztrátová. Samostatná divize společnosti vyrábí čipy pro externí zákazníky i další divize společnost, a to zejména pro procesory Core a Xeon.

Podle současných informací by měl významnou část výroby tvořit Intel 3, jelikož Intel 7 je díky své složitosti nerentabilní.

Zdroj: Pcgameshardware, Heise