Obchodování s akciemi bylo pozastaveno. Čínský obr na pokraji zhroucení

Přidat na Seznam.cz

Drama o těžce zasaženém realitním gigantu Evergrande pokračuje. Nejenže bylo pozastaveno obchodování s akciemi společnosti na hongkongské burze, ale skupina se chystá prodat akcie za miliardu eur, informuje web NDTV.

Společnost Evergrande chce prodat 51 % své dceřiné společnosti Evergrande Property Services Group konkurenční společnosti Hopson Development za přibližně 4,4 miliardy eur.

Společnosti Hopson a Evergrande se k tomu nevyjádřily. V pondělí však bylo obchodování s jejich akciemi pozastaveno s odůvodněním, že byla oznámena významná transakce.

Evergrande je druhým největším developerem v Číně a svůj rychlý růst v posledních letech financovala z úvěrů. Skupina nashromáždila dluhy ve výši více než 258 miliard eur a nesplácí své závazky. Investoři se obávají, že kolaps bude mít dalekosáhlé důsledky pro finanční systém a další odvětví po celém světě.

Teprve minulý týden Evergrande prodala podíl v bance za 1,3 miliardy eur, aby si zajistila čas. Podle tiskových zpráv vedení Pekingu vyzvala místní vlády, aby se připravily na hospodářské a sociální důsledky případného bankrotu skupiny.

Na výstavbu nebo dokončení bytů od Evergrande čeká přibližně milion zákazníků. Čínská vláda však s pomocí realitnímu gigantu váhá. Ve skutečnosti chce zajistit pořádek na vysoce spekulativním a rychle se rozvíjejícím trhu s nemovitostmi v Číně a mohla by jít příkladem společnosti Evergrande.

Čínská centrální banka nicméně prohlásila, že bude chránit zájmy soukromých investorů.

Pokud by se hrozba bankrotu stala skutečností, mohlo by to v Číně vyvolat bankovní krizi. Podle odborníků by se její dopady projevily i na burzách ve Frankfurtu, New Yorku a spol.

Zdroj: ndtv.com