Noví cestující pro nízkonákladové letecké společnosti: Ryanair chce zákazníky přilákat slevami

Přidat na Seznam.cz

Pokud chcete cestovat s Ryanair, můžete doufat ve slevy. Nízkonákladová letecká společnost chce ve slabším prvním čtvrtletí posílit svá čísla. Lovci výhodných nabídek by si však měli pospíšit, protože v červenci začíná letní sezóna – a ceny by mohly opět stoupnout.

Největší evropská nízkonákladová letecká společnost Ryanair chce soutěžit o zákazníky slevami a podpořit prodej letenek. Společnost v Dublinu oznámila, že první finanční čtvrtletí do konce června si vyžádalo více slev než v předchozím roce, protože velikonoční svátky, které byly nabité cestováním, částečně připadly na březen. Představenstvo však opatrně optimisticky věří, že během vrcholné letní cestovatelské sezóny bude schopno nabídnout ceny alespoň na úrovni předchozího roku – možná se ale podaří prosadit i o něco vyšší ceny, zdůraznil konkurent Easyjet.

Prognóza zisku za celý rok do značné míry závisí na tom, kolik může Ryanair účtovat svým cestujícím mezi červencem a zářím. Management se neodvážil poskytnout přesnou prognózu zisku. Ryanair také varoval před rizikem dalšího zpoždění dodávky letadel Boeing. Představenstvo doufá, že do konce července bude mít flotilu celkem 158 středně traťových proudových letadel řady 737 Max. To by bylo o 23 strojů méně, než bylo dohodnuto. V posledních měsících musel Ryanair zrušit lety a snížit počet cestujících kvůli zpoždění dodávek, píše deník NTV.

Válka mezi Izraelem a Hamásem také vedla k téměř 950 zrušených letů. Uplynulý finanční rok byl také ve znamení stávek evropských dispečerů letového provozu. Přesto v minulém finančním roce letělo se společností Ryanair 183,7 milionu cestujících, což bylo o devět procent více než v předchozím roce a o 23 procent více než před koronavirovou pandemií. Vytížení – měřítko využití letadla, bylo 94 procent ve srovnání s 93 procenty v předchozím roce.

Sečteno a podtrženo, zisk Ryanairu se oproti předchozímu roku zvýšil téměř o polovinu na zhruba 1,9 miliardy eur. Ryanair také oznámil odkup akcií za 700 milionů eur. Společnost chce v aktuálním finančním roce zvýšit počet cestujících o osm procent na 198 až 200 milionů cestujících.

Zdroj: NTV