Nové standardy ve fotovoltaice. Číňané se již dohodli

Přidat na Seznam.cz

Největší čínští výrobci fotovoltaických panelů se dohodli na stanovení nových norem. Cílem je vyvinout co nejúčinnější panely založené na větších fotovoltaických článcích, píše PV-magazine.com.

V podstatě vstupuje v platnost nová norma pro fotovoltaické články. Největší světoví výrobci fotovoltaických panelů, konkrétně společnosti Jinko Solar, JA Solar a Longi Solar, se dohodli na rozměrech větších článků. Doposud byly nejčastější články o délce 157 nebo 166 milimetrů.

Obři se museli dohodnout, zda budou mít nové, větší články délku strany 210 milimetrů, nebo zda budou o něco menší, s délkou strany 182 milimetrů. Nakonec bylo rozhodnuto, že vzhledem k vysoké efektivitě spojené s náklady a logistikou bude výhodnější vyrábět moduly založené na článcích s délkou strany 182 mm.

Jak uvádí pv-magazine.com, některé velké společnosti, jako například Trina Solar, jsou přesvědčeny, že 210mm články budou lepším řešením. Zástupci tří výše zmíněných čínských výrobců se domnívají, že větší neznamená vždy lepší, a odvolávají se na provedený výzkum.

Výrobci také tvrdí, že moduly založené na článcích o průměru 182 mm se budou pohodlně instalovat, protože mají vážit přibližně 33 kilogramů, což je údajně optimální hmotnost pro jeden modul.

Zdroj: PV-Magazine.com