Nová luxusní jachta zakladatele Amazonu má hodnotu pře 11 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Koru, nová luxusní jachta Jeffa Bezose, absolvuje v Nizozemsku první zkušební plavby. Loď je tak velká, že kvůli ní byl téměř zbourán starý most, informuje deník Daily Mail a deník New York Post.

Název lodi by měl být Koru. V jazyce novozélandských Maorů se jedná o vějířovitý list stříbrného kapradí. Jachta je však od prosluněných moří Oceánie ještě hodně daleko, přesněji řečeno více než 18 000 kilometrů vzdušnou čarou. Video ukazuje, jak Koru proplouvá šedou mlhou u nizozemského pobřeží.

Na záběrech je vidět, jak je trojstěžník nejprve tažen remorkéry a později pluje samostatně, poháněn palubním motorem. Podle všeho se jedná o první zkušební jízdy jedné z nejdražších luxusních jachet na světě. Koru je dlouhá 127 metrů a její cena se odhaduje na 500 milionů dolarů, což odpovídá skoro 11,5 mld. korun. Na tuto částku byly odhadnuty náklady na stavbu v nizozemské loděnici Oceanos. Podle četných zpráv médií je zadavatelem stavby jeden z nejbohatších lidí na světě: zakladatel Amazonu Jeff Bezos.

Problémy přes most

Loď způsobila značný rozruch již během fáze výstavby, kvůli svým obrovským rozměrům bylo mezitím naplánováno dočasné rozebrání mostu Koningshaven v Rotterdamu kvůli převozu lodi, jinak by po něm loď nemohla projet. Tyto plány však vyvolaly pobouření mnoha nizozemských občanů. Hlavní pilíře mostu stojí již od roku 1878 a mnozí občané nechápali, proč by měla konstrukce ustoupit luxusní hračce Jeffa Bezose.

Most, kterému obyvatelé Rotterdamu říkají „De Hef“, nakonec zůstal stát. Střední část konstrukce lze zvednout o 40 metrů, aby mohly proplouvat větší lodě. To by však nestačilo pro stěžně lodi Koru, které jsou vysoké až 80 metrů. Aby jachta mohla proplout, byla proto loni převezena bez stěžňů do jiné loděnice a tam dokončena.

Pro zakladatele Amazonu Bezose jsou to ale drobné, protože jeho majetek se odhaduje přes 115 miliard dolarů, tedy více než 2,6 bilionu korun. Nejhodnotnějším v jeho portofoliu je samozřejmě zásilkový gigant Amazon. 

Zdroj: dailymail.co.uk, nypost.com, redakce