Netflix ztrácí předplatitele, poprvé po zhruba deseti letech

Přidat na Seznam.cz

Poprvé po více než deseti letech se Netflix musí vypořádat se čtvrtletním úbytkem zákazníků a vyhlídky jsou také chmurné. Cena akcií se po skončení obchodování nejprve propadla o více než 25 %, informuje deník Der Spiegel a webový portál Business Plus.

Poprvé po více než deseti letech se lídr na trhu streamování Netflix musel vyrovnat se čtvrtletním úbytkem zákazníků. Jak společnost oznámila v úterý po uzavření americké burzy, za tři měsíce do konce března bylo odhlášeno přibližně 200 000 předplatitelů. Netflix podle své vlastní prognózy očekával nárůst o 2,5 milionu zákazníků.

Podle zprávy činil počet celosvětově placených předplatných na konci čtvrtletí 221,6 milionu. Naposledy Netflix zaznamenal pokles počtu uživatelů v říjnu 2011.

Investoři reagovali na čtvrtletní zprávu s velkým zklamáním. Cena akcií se po skončení obchodování dostala pod silný tlak a v některých okamžicích klesla o více než 25 %. Od začátku roku již cena akcií klesla o více než 40 %. Čtvrtletní zpráva také způsobila, že akcie dalších poskytovatelů streamingu, jako jsou Walt Disney, Roku a FuboTV, se v průběhu obchodování dostaly pod značný tlak.

Důvody špatných čísel společnosti Netflix

Netflix mimo jiné obvinil ze slabých čísel své stažení z Ruska, kde byly všechny zákaznické účty deaktivovány kvůli agresivní válce proti Ukrajině. Podle společnosti bylo v důsledku tohoto opatření v průběhu čtvrtletí ztraceno přibližně 700 000 předplatitelů. Bez tohoto efektu by došlo k nárůstu o půl milionu uživatelů, informuje Der Spiegel.

Společnost Netflix navíc vysvětlila, že statistiky byly ovlivněny vícenásobným používáním zákaznických účtů, protože mnoho předplatitelů sdílelo svá hesla. Společnost odhaduje, že streamovací službu využívá bez placení přibližně 100 milionů domácností po celém světě.

Navzdory nedávnému poklesu má Netflix stále velký náskok před konkurencí. Pro srovnání, její velký konkurent Disney+ měl na konci roku 2021 necelých 130 milionů zákazníků. Společnost Netflix však musela v uplynulém čtvrtletí také snížit zisky. V porovnání s předchozím rokem se přebytek snížil přibližně o šest procent na 1,6 miliardy dolarů (což odpovídá přibližně 36 miliard Kč). Obrat se oproti předchozímu roku zvýšil přibližně o deset procent na 7,9 miliardy dolarů (178,1 miliard Kč). Stále však zaostává za průměrným očekáváním analytiků.

Zdroj: Der Spiegel, Business Plus