Nestlé se nachází na ukrajinském seznamu sponzorů války

Přidat na Seznam.cz

Kyjev ve čtvrtek označil švýcarského potravinářského giganta Nestlé za „válečného sponzora“ kvůli pokračujícímu působení výrobce Kit Kat v Rusku. Stovky západních firem opustily ruský trh po invazi Moskvy na Ukrajinu v únoru loňského roku a Kyjev se nevyhnul veřejné kritice těch, které zůstaly, píše server The Moscow Times.

„Navzdory ruské agresi Nestlé nadále působí v Rusku, dodává zboží agresorovi a rozšiřuje svou ruskou výrobní základnu,“ uvedla ve čtvrtek ukrajinská národní protikorupční agentura.

„Na základě toho byla společnost zapsána na seznam mezinárodních sponzorů války,“ dodala.

Nestlé vlastní desítky značek potravin a nápojů pro domácnosti, od Nescafe, Nestea po zmrzlinu Haagen-Dazs a krmiva pro zvířata Purina. „Stojíme na straně ukrajinského lidu a našich 5 500 tamních zaměstnanců,“ uvádí se v prohlášení na internetových stránkách společnosti Nestlé.

Nestlé uvádí, že operace společnosti v Rusku jsou zaměřeny na poskytování základních a nezbytných potravin místním. K poslední kritice z Kyjeva se ale podnik doposud nevyjádřil, píše i Český rozhlas.

Nestlé před válkou zaměstnávalo v Rusku přibližně 7 000 lidí a ve výroční zprávě za rok 2022 uvádí, že v zemi mělo šest továren.

Zdroj: Český rozhlas, The Moscow Times