Německý Siemens se zcela stahuje z Ruska

Přidat na Seznam.cz

Je to konec 170 let trvajícího obchodního vztahu. Siemens ukončuje veškeré obchodní aktivity v Rusku. Tamní problémy v důsledku ukrajinské války zhatily i druhé čtvrtletí společnosti, informuje deník Der Spiegel a portál Focus.

Technologická společnost Siemens se v důsledku války na Ukrajině stahuje z ruského trhu. „Odsuzujeme válku na Ukrajině a rozhodli jsme se ukončit naše průmyslové obchodní aktivity v Rusku v řádném procesu,“ uvedl generální ředitel společnosti Siemens Roland Busch.

Po ruském útoku na Ukrajinu Siemens již pozastavil nové obchody a také mezinárodní dodávky do této země a Běloruska. Siemens v Rusku a Bělorusku generuje přibližně jedno procento svých konsolidovaných tržeb.

Obchodní vztahy mezi společností Siemens a Ruskem mají 170letou tradici

Ukončení činnosti obchodních skupin bude probíhat v souladu s regulačními požadavky a mezinárodními sankcemi, oznámil nyní Siemens v souvislosti s úplným ukončením činnosti. Podle prohlášení má společnost v Rusku přibližně 3000 zaměstnanců. Siemens má rozsáhlé pobočky v Moskvě a Petrohradě. Kromě toho jsou zde různé prodejní kanceláře.

Výsledky společnosti Siemens ve druhém čtvrtletí pokazil také ruský podnik. Společnost mimo jiné zaúčtovala náklady na odpisy ve výši 600 milionů eur (15,2 miliardy Kč). Ty jsou způsobeny především vlakovým byznysem. Kromě toho společnost považuje za možné další náklady v řádu středních trojciferných milionů eur dobu, kdy by byly zaúčtovány, je zatím otevřená.

Celkově dosáhl Siemens ve druhém obchodním čtvrtletí zisku 1,2 miliardy eur (30,4 miliardy Kč). To je jen o polovinu méně než ve stejném období loňského roku, ale společnost potvrdila svou prognózu pro letošní rok. Předpokladem je, že se úzká místa v dodavatelském řetězci nezhorší a že pandemie nepřinese žádné nové problémy.

Společnost Siemens považuje vysokou úroveň příchozích objednávek za pozitivní. Vzrostly téměř o třetinu na téměř 21 miliard eur (532,7 miliardy Kč). Tržby se zvýšily o 16 % na 17 miliard eur (431,2 miliardy Kč). „V extrémně obtížném prostředí zůstává naše podnikání silné,“ řekl generální ředitel společnosti Siemens Roland Busch. „Zvýšený počet objednávek a prodej opět odráží důvěru našich zákazníků v nás, informuje Focus.

Kromě války na Ukrajině pociťuje skupina také dopady pandemie Covid-19. Jde o to, aby se předešlo větším výpadkům, ačkoli existují zvýšená rizika v oblasti elektronických součástek, surovin a logistiky, oznámila skupina. V divizi automatizační techniky však byly delší dodací lhůty.

Zdroj: Der Spiegel, Focus