Německý průmysl hlásí překvapivě silný růst objednávek

Přidat na Seznam.cz

Německý průmysl zaznamenal nečekaně silný nárůst příchozích zakázek. V únoru se počet nových zakázek meziměsíčně zvýšil o 4,8 %, jak ve středu oznámil Spolkový statistický úřad. Příchozí zakázky tak dokázaly navázat na stejně silný začátek roku v lednu.

Odborníky síla vzestupu překvapila. Ačkoli očekávali další nárůst nových zakázek za únor, předpokládali jen poměrně mírný nárůst o 0,3 %, v únoru vzrostl oproti předchozímu měsíci objem nových zakázek o 4,8 procenta. Lednový nárůst však nebyl tak silný, jak se původně předpokládalo. Po analýze novějších údajů Spolkový statistický úřad revidoval původně uváděný meziměsíční růst směrem dolů z 1,0 % na pouhých 0,5 %, uvedl deník Stern.

Meziročně byly příchozí objednávky také lepší, než se očekávalo. Spolkový úřad oznámil pokles o 5,7 %, zatímco analytici očekávali pokles o 9,3 %. V únoru domácí zakázky meziměsíčně vzrostly o 5,6 procenta, dodala zpráva.

Zahraniční zakázky se zvýšily o 4,2 procenta. Spolkový úřad upozornil, že k pozitivnímu vývoji příchozích zakázek významně přispěly velké zakázky v průmyslu, mimo jiné velké objednávky lodí, letadel a vojenských vozidel. V této oblasti došlo k nárůstu objednávek o 55,9 procenta oproti lednu 2023.

Zdroj: destatis.de, stern.de