Německý Globus si stále drží byznys v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Navzdory politickým tlakům chce Globus v Rusku nadále provozovat své prodejny. Skupina se tak stala jedním z posledních německých maloobchodníků v zemi. Ostatní společnosti však reagovaly rychle, informuje deník Der Spiegel a zpravodajský portál RTL.

Ruské podnikání německých společností je v současné době pod zvláštní kontrolou. Kdysi byla pro mnoho společností velkou nadějí na růst, nyní se však mění ve velký problém. Maloobchodní skupina Globus se však se svými trhy v Rusku nechce rozloučit. „Nepřejeme si nic jiného, než aby se brzy vrátil mír. Ale nechceme operovat s politickými prohlášeními, ani jedním, ani druhým směrem,“ řekl Thomas Bruch, vedoucí šéf maloobchodního řetězce Globus, časopisu Manager.

Bruch senior je předsedou správní rady Německo-ruského fóra, jehož cílem je podporovat vzájemné porozumění. Globus má roční obrat osm miliard eur (197,3 miliard Kč) a zaměstnává 47 000 lidí. Rodinný podnik vznikl v roce 1828 v sárském St. Wendelu.

V současné době Globus vlastní desítky samoobsluh a obchodů Real, prodejen pro kutily, čerpacích stanic a obchodů se spotřební elektronikou, včetně 19 tzv. „hypermarketů“ v Rusku. V čele společnosti stojí Matthias Bruch, syn šéfa Thomase Brucha, informuje RTL. Velký podíl drží také český miliardář Daniel Křetínský.

Kromě společnosti Metro je Globus posledním německým maloobchodním prodejcem, který zůstal v zemi po ruském útoku na Ukrajinu.

Zdroj: Der Spiegel, RTL