Německo si nemůže dovolit přijít o ruský plyn a ropu, varuje průmyslová asociace

Přidat na Seznam.cz

Největší konfederace německých podniků se vyslovila proti rozšíření západních sankcí na ruský energetický sektor a tvrdí, že by to mělo vážný dopad na německou ekonomiku, informuje server Remix a Svaz německého průmyslu (BDI).

Svaz německého průmyslu (BDI) zareagoval v úterý v souvislosti se zprávami, že Velká Británie i Spojené státy jsou připraveny zakázat vstup ruské ropy a plynu na svůj trh. Takové zákazy byly mezitím vyhlášeny, ačkoli Velká Británie postupně ukončí dovoz ruské ropy do konce roku 2023.

„Debata o evropském energetickém embargu vůči Rusku je hrou s ohněm,“ prohlásil v úterý v německé televizi ARD prezident BDI Siegfried Russwurm. „Ztráta dodávek ruského zemního plynu, ropy a uhlí by měla vážný dopad na německou ekonomiku a ohrozila by konkurenceschopnost průmyslu,“ dodal a očekávané důsledky případného embarga označil za „dramatické“.

Russwurm dodal, že pozastavení dovozu ruských energií by bylo pro Německo a celou Evropskou unii mnohem tvrdším trestem než pro Rusko, které je agresorem, protože pro Německo by bylo nemožné nahradit dodávky energií ze dne na den a zajistit si alternativní zdroje.

Poukázal na to, že přibližně třetina ropy a více než 50 % zemního plynu spotřebovávaného v Německu pochází z Ruska. Podíl ruského uhlí na výrobě elektřiny se navíc pohybuje kolem 50 procent a mnoho elektráren je poháněno až ze 75 procent ruským uhlím, informuje Remix.

Zdroj: Remix, Svaz německého průmyslu