Německo padá ještě hlouběji do recese

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že světová ekonomika bude nadále oslabovat. Podle prognózy je však Německo jedinou velkou ekonomikou, která bude klesat a to výrazněji, než se původně očekávalo, uvedl webový deník Tagesschau.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) se hospodářský výkon Německa v letošním roce pravděpodobně sníží o 0,5 procenta. Tím MMF opět korigoval svou červencovou prognózu směrem dolů. Tehdy předpovídal pokles o 0,3 procenta. Podle této prognózy bude Německo jedinou velkou světovou ekonomikou, která v letošním roce poklesne, informuje deník Spiegel.

V příštím roce se naopak očekává opětovný růst německé ekonomiky, o 0,9 procenta. To je však stále o 0,4 procentního bodu méně, než se předpokládalo v červenci. V roce 2022 německá ekonomika ještě vzrostla o 1,8 procenta.

Jako důvody očekávaného poklesu fond uvádí slabost úrokově citlivých odvětví, nižší poptávku obchodních partnerů a v důsledku toho slabost průmyslové výroby. Zároveň se světová ekonomika jen pomalu vzpamatovává z následků pandemie, ruské války proti Ukrajině a vysoké inflace, růst je historicky slabý. Hlavní ekonom MMF Pierre-Olivier Gourinchas v souvislosti s globálně napjatou ekonomikou varuje: „Světová ekonomika kulhá, nesprintuje.“

S ohledem na inflaci a slábnoucí globální ekonomiku očekává v letošním roce mírnou recesi také německá vláda. Podle vládních zdrojů z konce minulého týdne se očekává pokles hospodářského výkonu o 0,4 procenta oproti předchozímu roku.

Prognóza růstu světové ekonomiky MMF pro letošní rok činí stejně jako v červenci 3,0 %. Pro příští rok fond odhad mírně korigoval směrem dolů na 2,9 % (minus 0,1 procentního bodu). V loňském roce světová ekonomika vzrostla o 3,5 procenta. Při zpětném pohledu je však podle MMF odolnost světové ekonomiky vzhledem k různým krizím pozoruhodná.

Zpomalení je výraznější v průmyslových zemích než v chudších zemích. Úplné zotavení směrem k trendům před pandemií se zdá být stále méně dosažitelné. Kromě důsledků pandemie a války na Ukrajině brzdí podle MMF růst také přísná měnová politika v důsledku vysoké inflace a extrémní výkyvy počasí.

Zdroj: tagesschau.de, spiegel.de, redakčně upraveno